ثبت سفارش
تعداد
عنوان

نوت بوک

امروزه تکنولوژی و فناوری با رشد سریع در دنیای دیجیتال هر روز محصول جدیدی در علوم کامپیوتر با قابلیت های بیشتر و بهتری معرفی می کند. کامپیوترهای رومیزی، لپ تاپ، نت بوک و .. از همین گروه است. این دستگاه ها با شباهت ها و تفاوت هایی در مقایسه با یکدیگر و نیز با یک هدف مشترک تولید و به بازار عرضه می شوند. هدف اصلی این متن درباره معرفی نوت بوک و نیز تفاوت آن با سایر دستگاه های هم رده خود از قبیل لپ تاپ و تبلت می باشد.

نوت بوک چیست؟ نوت بوک notebook از گروه کامپیوترها و زیر مجموعه لپ تاپ ها می باشد. این دستگاه ها که از دسته کامپیوترهای قابل حمل هستند با قابلیت و امکانات کمتری مناسب افرادی از قبیل دانش آموزان و دانشجویان که نیاز تخصصی مانند عملیات گرافیکی سنگین از این دستگاه ندارند و صرفا جهت کارهای سبک می باشد، کاربرد دارد. نوت بوک ها از نظر دسته بندی کلی، با عنوان لپ تاپ های متوسط نام گرفته اند. این دستگاه که همانطور از ابتدای نامش (نوت) به معنی دفترچه مشخص است از نمونه کامپیوترهای سبک هستد که همین ویژگی تاثیری بر روی قیمت و کیفیت پایین تر خود دارد.

فرق لپ تاپ و نوت بوک

این دو دستگاه با کاربرد برای هر سنین و هر کاربری از محبوب ترین محصولات دیجیتال محسوب می شوند. هر وقت حرف از لپ تاپ و نوت بوک می شود، عده ای آن ها را شبیه هم و نیز عده ای متمایز ولی بدون هیچ شناختی از آن ها می دانند. نوت بوک ها با چندین تفاوت عمده با لپ تاپ از قبیل قابلیت های سخت افزاری پایین تر، نمایشگر کوچک تر، سایز و ابعاد کوچک تر که به تبع آن سایر تفاوت هایی متاثر از آن ها مانند مصرف انرژی و قیمت کمتر می باشد. در ادامه به توضیح این ویژگی های نوت بوک می پردازیم.

یکی از تفاوت های بین لپ تاپ و نوت بوک در اندازه سایز آن ها می باشد. نوت بوک ها به دلیل محدودیت در سخت افزار و نیز صفحه نمایش کوچک تر، از ابعاد و سایز کوچکتری بهره مند هستند.

محدودیت در سخت افزار نوت بوک به معنی نداشتن قطعات اصلی پردازشگر، رم، هارد و ... نیست. گرچه این محدودیت ممکن است شامل سخت افزارهای پایین تر شود. ولی منظور از محدودیت در سخت افزارهای پایین تر این دستگاه در مقایسه با لپ تاپ، نداشتن CD / DVD-ROM و کیبورد کوچک تر می باشد که باعث کوچک و کمتر شدن ابعاد و وزن نوت بوک ها شده است.

از دیگر تفاوت های میان این دو محصول در سایز صفحه نمایش است. معمولا نوت بوک ها با سایز های 12 تا 14 اینچ و لپ تاپ ها از 14 تا 17 اینچ ساخته می شوند.

یکی دیگر از تفاوت های این دو محصول نداشتن امکان ارتقا سخت افزاری نوت بوک ها است.

مهم ترین و اصلی ترین تفاوت بین این دو دستگاه که بدون شک برای کاربران آن ها قابل توجه می باشد، موضوع هزینه و قیمت می باشد. همانطور که به تعدادی از تفاوت های این دو دستگاه اشاره کردیم، پس طبیعی است که نوت بوک ها قیمت کمتری نسبت به لپ تاپ ها دارند.

در کل با توجه به همین ویژگی های نوت بوک ها، اگر از این دستگاه انتظار بالایی ندارید، جهت کارهای روزانه انتخاب مناسب می باشد.

تفاوت نوت بوک و تبلت

تا قبل از تولید تبلت ها، نوت بوک ها با قابلیت هایی مانند وزن و حجم کم، نیز قابلیت نصب سیستم عامل ویندوز و نیز با محدودیت هایی از قبیل امکان نگه داری شارژ کم، نداشتن سخت افزارهای قوی (پردازنده) و ... از علاقه مندان خاص خود را داشت. اما بعد از آن با معرفی شدن تبلت ها با مزایا و معایب خود همگان این دستگاه نوظهور را جایگزین نوت بوک ها دانستند. تبلت ها با ویژگی هایی از قبیل حجم و وزن کمتر در مقایسه با نوت بوک، امکان اتصال به شبکه و اینترنت، قابلیت نصب و اجرای نرم افزارهای کاربردی و ... از دستگاه های محبوب تبدیل شد.

جمع بندی

در پایان با معرفی نوت بوک و مشخصات این دستگاه، اگر تصمیم به انتخاب انواع نوت بوک notebook گرفتید می توانید دز همین وب سایت ایسوس سنتر asuscenter به عنوان نمایندگی نوت بوک با امکان دسترسی به انواع قیمت نوت بوک اپل، قیمت نوت بوک سامسونگ 10 اینچ و ... خرید خوبی با گارانتی اصلی داشته باشید.

 پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...