ثبت سفارش
تعداد
عنوان
خبرنامه
  • 1530
  • 318 مرتبه
رازهایی در مورد 5G؛ نسل بعدی شبکه های تلفن همراه

رازهایی در مورد 5G؛ نسل بعدی شبکه های تلفن همراه

1398/06/10

کاملا واضح است شبکه 5G زندگی بشر را تحت تاثیر خود قرار می دهد و تحولات زیادی در زندگی مردم ایجاد خواهد کرد. بنابراین سوالات زیادی در مورد این تکنولوژی پیش خواهد آمد. پیش بینی می شود فرآیند گسترش و آماده سازی 5G تا سال 2020 ادامه خواهد داشت و تا سال 2023 حدودا 1 میلیارد مخاطب 5G در جهان وجود خواهد داشت. شبکه 5G نه تنها کاربران را به یک شبکه اینترنتی پر سرعت متصل خواهد کرد، بلکه بسیاری از صنایع پبشرفته مانند خودرو های بدون سرنشین، هواپیما های بدون سرنشین و اینترنت اشیا نیز تحت تاثیر این شبکه قرار خواهند گرفت.

آیا شبکه 5G بی خطر است؟

یکی از بزرگ ترین نگرانی هایی که مردم در مورد 5G دارند این است که فرکانس رادیویی این شبکه ناامن خواهد بود و افراد را در معرض اشعه قرار می دهد و باعث سرطان می شود. این ترس ها بطور کامل بی اساس نیستند ( طبق گزارش سال 2011 سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که اشعه تلفن همراه "احتمالاً برای انسان سرطان زا هستند" ذکر شده است ). با این حال شاید ارتباط دادن کامل بین استفاده از شبکه های داده ای تلفن های همراه و سلول های سرطانی کمی زیاده روی باشد. بطوریکه هر روز با عوامل دیگری روبرو هستیم که سرطان زا هستند.
با این حال پس از 6 سال تحقیق و بررسی در این مورد توسط رئیس FCC پیشنهادی مبنی بر ایمن سازی تلفن های همراه از جمله تلفن هایی که از 5G استفاده می کنند، منتشر شد. 

آیا 5G جایگزین 4G خواهد شد؟ آیا به موبایل جدید نیاز داریم؟

درست است که برای استفاده از سرعت 5G نیاز به گوشی موبایلی دارید که بتواند از آن پشتیبانی کند. اما این به این معنی نیست که دیگر 4G قابل استفاده نیست و این در حالیست که ممکن است حتی سرعت بیشتری را با شبکه 4G نسبت به قبل تجربه کنید. در مجموع شبکه 5G جایگزینی برای 4G نیست و می توانید از شبکه 4G خود با وجود روی کار آمدن نسل بعدی هم استفاده کنید. حتی اگر در منطقه شما شبکه 5G فعال باشد باز هم می توانید از شبکه 4G استفاده کنید و نگران عوض کردن گوشی موبایل خود نباشید.

آیا سرعت شبکه 4G افزایش پیدا می کند؟

پیش بینی می شود تا سال 2025، 15% از سهم کل موبایل ها با شبکه 5G کار کنند و استفاده از شبکه 4G در همان سال حدود 59% خواهد بود. 
با این روند ممکن است افرادی که دارای شبکه 4G هستند افزایش سرعت را تجربه کنند. این امر به 2 دلیل صورت می پذیرد: تقسیم طیف پویا و تجمع حامل. با ورود فناوری DSS به امریکا تا سال 2020 این امکان به حاملان داده می شود تا از همان طیف 4G و 5G استفاده کنند. با توجه به این نکته با انتقال افراد به شبکه 5G، خطوط برای افراد و شبکه هایی که هنوز از 5G استفاده نمی کنند باز خواهد شد. بدین ترتیب هرچه افراد بیشتری از 4G خارج شوند ظرفیت آن افزایش می یابد و در نتیجه سرعت بیشتری در اختیار کاربران قرار می گیرد.

آیا 5G شکاف دیجیتالی را خواهد بست؟

نه دقیقا. در حالیکه ایالات متحده بسیار جلوتر از برخی کشور های دیگر از جمله چین، ژاپن و روسیه در استفاده از 5G عمل می کند، اما انتقال از شبکه 4G به 5G بسیار زمان بر و طی دوره های تناوبی صورت خواهد پذیرفت. با این حال بسیاری از بخش ها و مناطق همچنان از 4G استفاده می کنند. علاوه بر این بخش های زیادی مانند مناطق روستایی از اینترنت برخوردار نیستند، چه رسد به اینترنت پرسرعت. با این وجود ممکن است شبکه 5G حتی شکاف بین طبقه های دیجیتالی را بیشتر کند.

منبع: https://www.cnet.com/

ایسوس سنتر

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.