ثبت سفارش
تعداد
عنوان


بلندگو

راهنمای خرید اسپیکر Speaker

مقدمه

 Speaker که معادل فارسی آن، بلندگو است به عنوان یک وسیله خروجی کامپیوتر شناخته می شود که به ما اجازه می دهد صداهای پرونده های صوتی موجود در کامپیوتر را بشنویم .

امروزه بلندگوی های بسیار متفاوتی در بازار سخت افزار رایانه وجود دارد. بسته به این که شما از آن چطور می خواهید استفاده کنید و از چه کیفیتی یا اندازه ای برخوردار باشد، باید بلندگوی مورد نیاز خود را انتخاب کنید و به کامپیوتر خود متصل کنید. به طور کلی کاربرانی که در کامپیوتر خود از اسپیکر استفاده می کنند به دو دسته تقسیم می شوند، تعدادی از کاربران را می توان کاربران عادی دانست زیرا از اسپیکر خود جز شنیدن صدایی مطلوب از موسیقی، تماشای فیلم و گیم انتظاری ندارند اما تعدادی از کاربران به صدایی که می شنوند همچون تصویر و قسمت پردازشی سیستم اهمیت می دهند.اغلب این کاربران از اسپیکر خود صدایی واضح و شفاف و قدرتمند را انتظار دارند تا در هنگام بازی و تماشای فیلم و موسیقی بیشترین لذت را ببرند. اگر قصد خرید یک اسپیکر قدرتمند و مناسب را دارید بهتر است کمی با ویژگی های آنها آشنا شوید. اسپیکرها را می‌توان در چند نوع مختلف طبقه‌بندی کرد: اسپیکرهای استریو، اسپیکرهای 2.1 و صدای فراگیر (Surround ) که بنا به نیاز و انتظار می‌توانید یک اسپیکر مناسب انتخاب کنید. در ادامه به بررسی بیشتر اسپیکر یا همان بلندگو می پردازیم.

انواع اسپیکر (Speaker)


 - اسپیکرهای استریو (Stereo Speaker)

این اسپیکرها از دو بلندگوی چپ و راست 2.1 تشکیل شده‌اند. اسپیکرهای 2.1 به نوعی از اسپیکرها گفته می‌شود که یک ساب ووفر (subwoofer)  دارند. هدف از استفاده ساب ووفر در اسپیکر توان پخش صدای باس (Bass) به صورت عمیق‌تر است. ساب ووفر صداهایی را پخش می‌کند که فرکانسی زیر 100 هرتز دارند. یک ساب ووفر خوب قادر است صداهای انفجار در فیلم‌ها و نیز صدای طبل (Kick) ، گیتار بیس، سینتی سایزرها و ... را به خوبی پخش نماید.

البته لازم به ذکر است که برخی از اسپیکرهای استریو بدون حضور Subwoofer هم کیفیت خوبی دارند، چرا که بلندگوهای داخلی آن‌ها می‌توانند صدای بین 100 هرتز تا یک کیلو هرتز را پخش نمایند. ولی اسپیکرهای کوچکتر استریو، کیفیت کمتری دارند .

- اسپیکر های صدای فراگیر (Surround)

 این اسپیکرها از پنج یا هفت بلندگو به علاوه یک ساب ووفر تشکیل شده‌اند که به ترتیب به بلندگو های 5.1 و 7.1 معروفند . اسپیکر های صدای فراگیر یک بلندگوی استریو، یک ساب ووفر، یک کانال مرکزی که دیالوگ‌ها را در فیلم کنترل می‌کند و دو یا چند بلندگو در پشت تماشاچی دارند که صدای محیط را در آن کانال قرار می‌دهند. اگر علاقه‌مند به فیلم هستید اسپیکر صدای فراگیر (Surround Speaker) می‌تواند بهترین انتخاب باشد. البته بیشتر اسپیکرهای صدای فراگیر مخصوص کامپیوتر با هدف کاربران گیم طراحی شده‌اند .

توان واقعی اسپیکر

برای بیان میزان توان واقعی اسپیکر از واحدی به نام RMS استفاده می شود. در اصل RMS واحدی است که نشان دهنده ی توان واقعی و تقویت کننده اسپیکرها می باشد و با توجه به این واحد می توان به میزان توان صوتی که یک اسپیکر قادر به ایجاد آن است پی برد همچنین از طرفی واحدی به نام Pmpo نیز روی اسپیکرها نوشته می شود که این واحد در اصل یک واحد قرار دادی هست که از حاصل ضرب وات واقعی در مضربی مشخص به دست می آید و می توان گفت این واحد نیز بیشتر به ساختار کلی طراحی بلندگو بستگی دارد که می تواند باعث تاثیر گذاری بیشتر روی کاربر شود .توصیه ما به شما این است همیشه سعی کنید در خرید اسپیکر به میزان وات واقعی آن توجه کنید زیرا مهمترین عامل نمایش میزان قدرت واقعی اسپیکر شما همان توان واقعی آن است .

طراحی اسپیکر

طراحی مناسب و دقیق اسپیکر ها یکی از عوامل موثر در افزایش کیفیت صداست به طور مثال گاهی خرید یک اسپیکر با بدنه ای مناسب مانع از ایجاد صدای نامناسب در هنگام پخش صدای بم می شود که این حالت در بسیاری از بلندگو های موجود در بازار مشاهده می شود ، همچنین طراحی مناسب اسپیکرها باعث افزایش زاویه پخش یا طیف پوشش پذیزی صوتی توسط اسپیکر می شود که این عامل برای کاربر بسیار مهم و تاثیر گذار است. از طرفی طراحی مناسب اسپیکر باعث افزایش جذابیت آن برای کاربر می شود که این عامل یکی از دلایل مهم در خرید اسپیکر مناسب توسط اکثر کاربران ایرانی محسوب می شود .

 

میزان فرکانس اسپیکر

در سیستم های صوتی اصطلاحی به نام میزان فرکانس قابل پردازش وجود دارد که این اصطلاح در سیستم شنوایی انسان نیز صادق است. در حالت کلی گوش طبیعی انسان قادر به شنیدن اصواتی بین ۲۰ هزار هرتز می باشد و در صورت افزایش فرکانس بیش از 20 هرتز قادر به شنیدن آن نخواهیم بود پس در صورت تمایل به انتخاب یک اسپیکر مناسب سعی کنید اسپیکری خریداری کنید که طیف گسترده ای از فرکانس های قابل شنیدن توسط گوش را پشتیبانی کند که این امر باعث درک بهتر صداهای مختلف در هنگام فعالیت های صوتی و از جمله بازی کردن می شود.

تعداد کانال های خروجی اسپیکر

امروزه اکثر اسپیکرهای موجود در بازار دارای حداقل ۲ کانال اصلی و یک کانال صدای بم هستند که این عامل باعث تاثیر گذاری بهتر در هنگام شنیدن صدا های مختلف می شود اما به علت کارت صدای چند کاناله که روی مادربورد های امروزی تعبیه شده است، کم کم این اسپیکر ها جای خود را به اسپیکرهای چند کاناله می دهد. اما علتی که امروزه اسپیکرهای چند کاناله طرفدار زیادی دارد، فقط به علت وجود کارت صدای چند کاناله نیست، بلکه از اکثر فیلم ها و بازی های امروزی پشتیبانی می کند که این عامل باعث خرید و محبوبیت بیشتر اسپیکرهای چند کاناله در بازار می شود. در حالت کلی در اسپیکرهای چند کاناله به علت تقسیم صدا در کانال های مختلف، بر اساس نوع موقعیت آنها توان صوتی در بین اسپیکرها تقسیم می شود و در اصل وجود تعداد بلندگوی بیشتر باعث افزایش حجم صدا نمی شود، بلکه این عامل باعث افزایش دقت و تفکیک پذیری صوتی می شود. سعی کنید بلندگویی تهیه کنید که حداقل  ۴ کانال اصلی و یک کانال برای صدای بم داشته باشد .

امیدوارم  با مطالب بیان شده اطلاعات مفیدی را در رابطه با اسپیکرها در اختیار شما قرار داده باشیم. همان طور که می دانید تعیین بودجه نقش مهمی را در انتخاب یک کالای دیجیتال ایفا می کند. البته کالای گران تر همیشه بهتر نیست و با بررسی خصوصیات آن کالا و تطابق آن با نیازهای خود به بهترین انتخاب دست پیدا خواهید کرد.

منبع:ایسوس سنتر نماینده Asus  
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا

پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...