ثبت سفارش
تعداد
عنوان


موس

اولین قطعه سخت افزاری که ما آن را به عنوان جد موس­های مدرن امروزی می­شناسیم، در سال ۱۹۶۳ توسط داگلاس اینگلبارت آمریکایی تولید شد.

موس کامپیوتر چیست؟

موس وسیله‌­ای کوچک است که فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و حدود 24 سال است که کاربران رایانه از آن استفاده می‌کنند. در سیستم ‌های اولیه نیازی به این محصول احساس نمیشد چون رایانه­های آن زمان بیشتر شبیه دستگاه‌های تایپ بودند و اطلاعات از طرقی دیگر وارد ‌آن ها میشد. بعدها از مداد های نوری به عنوان یک دستگاه اشاره‌ای استفاده شد. به تدریج دستگاه ‌هایی مشابه در این خصوص رایج شدند. امروزه ماوس جایگاه ویژه‌ای در دنیای رایانه دارد، زیرا که با کمک این وسیله استفاده از سیستم رایانه به راحتی انجام می‌شود. این وسیله 2 دکمه دارد و با کابل به رایانه متصل می‌شود، البته دکمه سوم یا وسط در بعضی موس ‌ها وجود دارد که اسکرول نامیده می‌شود که باعث راحتی و کاهش حرکت دست در هنگام گردش در وب می‌شود. ماوس می‌تواند کلیک کند، بچرخد، تشخیص دهد و اطلاعات مورد نیاز را برای رایانه ارسال کند. شاید باور نکنید که یک موس خوب چقدر می تواند کار روزانه شما را راحت تر کند. به همین خاطر سعی می کنیم در این مطلب به صورت مختصر شما را در خرید یک موس Mouse مناسب با نیازتان راهنمایی کنیم.

Computer-Mouse

این محصولات بطور کلی در دو نوع موس با سیم و موس بی سیم وجود دارند که هر کدام از این انواع نیز به دو دسته مجزا تقسیم می شوند.

کاربرد موس

مهم ‌ترین هدف این محصول، تبدیل حرکت دست به سیگنال ‌هایی است که رایانه می‌تواند آن ها را تشخیص دهد و از آن ها استفاده کند. در حقیقت موس حرکات دست ما را برای رایانه ترجمه می‌کند. این وسیله به صورت مکانیکی حرکت می‌کند و یک سیستم نوری تعداد پالس ‌های نوری را می‌شمارد.

انواع موس کامپیوتر

موس‌ های معمولی

این مدل یک‌ گوی چرخان دارند که زمانی که آن حرکت می‌کند این گوی می‌چرخد. این گوی، آهنی یا سربی است که روی آن یک لایه پلاستیکی با اصطکاک بالا پوشیده شده است. این گوی با حرکت روی سطح، دو چرخ را به چرخش در می‌آورد که یکی حرکت در راستای افقی و دیگری عمودی را کشف می‌کنند و هر کدام به یک حسگر مربوط می‌شوند که آن حسگرها حرکت این دو چرخ را به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌کنند. این حسگرها نوعی حسگر مادون قرمز هستند که با یک encoder در رابطه هستند. با رشد فناوری‌های زیاد در زمینه‌های مربوط به این وسیله، ماوس ‌های نوری مطرح شدند.

Normal-Mouse

موس ‌های نوری

این مدل در هر محل صافی قابل استفاده هستند و همچنین یکLED قرمز رنگ درون آن ها وجود دارد که موجب می‌شود نور درون یک حسگرCMOS بتابد. مدل های نوری نسبت به موس های معمولی دوام بیشتری دارند و احتمال خرابی در آن ها کمتر است زیرا که گرد و غبار و آلودگی ‌های اطراف داخل سیستم نمی‌شود و همچنین دقت بالاتری نسبت به ماوس‌های معمولی دارند و در هر سطحی حرکت می‌کنند و نیازی به ماوس پد هم ندارند.

موس های با سیم ثابت

این مدل متداول ترین موس ها نزد کاربران هستند. بدون شک این مدل معرف حضورتان هستند در این موس ها باید دست همواره ثابت بماند در نتیجه باعث خستگی عضلات دست می شود.

موس های با سیم جمع شونده

مخصوص کسانی است که با لپ تاپ کار می کنند و همیشه به دنبال وسایلی هستند که در حجم و فضا صرفه جویی کنند و حمل و نقل راحت تری برایشان داشته باشد.

موس های بی سیم

ماوس‌های بی سیم، آزادی عمل بیشتری به کاربران می‌دهند و به نسبت راحت‌تر هستند. به همین علت این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده اند اما گاهی به دلیل تاخیرهای ثانیه‌ای در اجرای فرمان‌ها، مورد انتقاد کاربرانی مانند گیمرها قرار می‌گیرند. از طرفی مدل های بی­سیم به باتری و شارژ نیاز دارند که برای کاربران محدودیت ایجاد می‌نمایند. موشواره های بی­سیم به دو دسته تقسیم می شوند : موس های بلوتوث و موس های بر پایه امواج رادیویی که هر کدام اشاره به نوع فناوری بی سیم آنها دارد. مزیت مدل های بی سیم این است که هیچ سیمی میز کار شما را شلوغ نمی کند. میان مدل های بی سیم، آنهایی که با فرکانس رادیویی کار می‌کنند سرعت بیشتر و تاخیر کمتری نسبت به بلوتوثی‌ها دارند. البته این نوع مدل با یک گیرنده USB کار می کند و به این دلیل یکی از پورت‌های رایانه را اشغال می‌نمایند. ماوس‌های بلوتوثی انتخاب کاربران حرفه ای و البته نسبتا کمیاب هستند.

Wireless-Mouse

این مدل با توجه به حرکات دست و مچ دست کار می کند. این نحوه کار کردن AirMouse نیاز به ثابت نگه داشتن دست را از بین می برد و باعث میشود به طور پویا تری از دست خود استفاده کنید.

ماوس ها براساس شکل قرارگیری در دست

موس کف دستی

این مدل ساختار باریک و درازی داشته و از نوک انگشتان تا کف دست کاربر، به صورت کامل روی بدنه آن قرار می‌گیرد. به این ترتیب کاربران برای جابجایی ماوس از کف دستشان استفاده می‌کنند. قدرت دست آنها باعث می‌گردد سرعت حرکت موس Mouse بیشتر باشد و در مقابل دقت عملکرد کمتر می‌شود. به همین دلیل این مدل برای کاربران بازی‌های کامپیوتری انتخاب خوبی نخواهد بود، اما برای کاربران دچار مچ‌درد، کاملا راحت می باشد.

موس چنگکی

طراحی این مدل به گونه‌ای است که کف دست عقب قرار می‌گیرد و انگشتان روی کلیدهای جلو مانند چنگک خم می‌گردند. این حالت باعث می‌شود انگشتان شست و کوچک هم برای حرکت دادن ماوس به کار بیایند. به این ترتیب دقت کاربران برای حرکت دادن آن بیشتر می‌گردد. این نوع از مدل کف‌دستی بزرگ تر می‌باشد، راحتی کمتری دارد، اما دقت عمل آن بیشتر است. به همین دلیل معمولا برای اغلب کاربران از گیمرها گرفته تا کاربران عادی انتخاب مناسبی می‌باشد.

موس‌های نوک انگشتی

این مدل، برخلاف موشواره کف دستی، طراحی کوچک و ظریفی دارد و به این دلیل دست کاربران در حالت استراحت روی آن قرار نمی‌گیرد اما دقت حرکت آن بالاست. این مدل برای مبتلایان به نشانگان مچ درد توصیه نمی‌گردد، اما گیمرها با خیال راحت می توانند آن را خریداری کنند.

موس ها به دو دسته موس با سیم و موس بی سیم تقسیم می شوند که مدل های باسیم به دو گروه سیم ثابت و سیم جمع شونده تقسیم می شوند.

حساسیت و دقت موس ها

حساسیت و دقت موس ها را با واحدی به نام DPI یا همان Dot per Inch می سنجند. این اصطلاح که به معنای تعداد نقاط در هر اینچ است هرچه بالاتر باشد نشان از حساسیت و دقت بالاتر این محصول دارد. پس اگر به دنبال محصولی با حساسیت بالا می گردید، بهتر است از بین موارد موجود بالاترین عدد را انتخاب کنید زیرا عقب افتادن، کندی حرکت، گیر کردن یا پریدن از مکانی به مکانی دیگر به هیچ وجه قابل تحمل و خوشایند نیست.

اگر به یاد داشته باشید مدل های ابتدایی، دارای توپی بودند و حرکت پوینتر یا همان pointer مشروط به حرکت توپی بود. حتماً مشکلات استفاده از این نوع را به خاطر دارید. این موس ها از حساسیت کمی برخوردار بودند و قادر نبودیم کارهای ظریف را با آنها انجام دهیم.

بعد از موس های توپی یا غلطکی، موس های نوری وارد شدند. این مدلبه نوبه خود انقلاب محسوب می شدند زیرا تشخیص و دقت آنها به عملکرد های مکانیکی وابسته نبود. در این مدل از یک لامپ LED و یک سنسور حساس به نور LED استفاده شده است به همین جهت دقت بسیار بالاتری در مقایسه با انواع توپی دارند. تنها ایراد شایعی که در این مدل ها موجود است، محدودیت صفحه زیر آنهاست. موس های نوری بر روی برخی سطوح از جمله شیشه یا سطوح شفاف و براق کارایی شان را از دست می دهند.

اما باز هم این مقدار دقت که با واحدDPI شناخته می شود کافی نبود. نسل بعدی، موس های لیزری شدند. این مدل با اکثر سطوح هماهنگ شده اند و می توانند تقریباً بر روی هر سطحی استفاده شوند زیرا اشعه لیزر مانند این محصولات قادر است تا جزئیات بیشتری از میدان حرکت و سطح زیر موس را بگیرد از همین رو دقت بالاتری نیز دارد.

راهنمای خرید موس

با توجه به بررسی انواع مختلف موس و ویژگی های اختصاص یافته برای این محصول اگر تصمیم به انتخاب و در نهایت خرید موس را دارید می توانید مشخصات بیان شده در این متن را بررسی کنید و انتخابی صحیح انجام دهید. علاوه بر این ایسوس سنتر به عنوان نمایندگی فروش موس با برند ها و مدل های مختلف از جمله بهترین موس بی سیم، بهتریم موس بلوتوث بدون دانگل، ارائه انواع موس گرین GREEN، انواع موس جنیوس Genius و ... و همچنین با قرار دادن لیست قیمت موس در اختیار کاربران امکان مقایسه قیمت و اطلاع از قیمت موس ارزان، خرید اینترنتی بهترین محصول با گارانتی اصلی را در اختیار آنان قرار داده است.

در پایان امیدوارم این مطلب برای شما کاربردی باشد و شما را در خرید موس راهنمایی کند تا بهترین را بخرید.

ایسوس سنتر نماینده ایسوس در ایران
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا

پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...