ثبت سفارش
تعداد
عنوان


اسکنر

اسکنر چیست ؟ پویشگر یا اسکنر از انواع دستگاه های جانبی کامپیوتر یا به طور کلی دستگاهی برای تبدیل تصاویر به داده های کامپیوتری جهت اصلاح ، ارسال (پست الکترونیکی) ، چاپ و ... می باشد .

این دستگاه برای تبدیل یک تصویر یا متن به یک فایل دیجیتال و سپس انتقال و ذخیره به سیستم کامپیوتر از کدهای مخصوص زبان قابل تشخیص رایانه استفاده می کند . با اسکن کردن فایل توسط اسکنر ابتدا مجموعه ای از نقاط تیره و روشن ایجاد می شود . این نقاط با مجموعه ای از کد های صفر و یک به فایل دیجیتال تبدیل می شود .

تاریخچه اسکنر

با تحول در لوازم اکسترنال (خارجی) کامپیوتر ، نیاز به دستگاه خاصی با قابلیت ورود تصاویر ، متون و ... به سیستم کامپیوتر بسیار احساس شد . مخترعین و مهندسان این صنعت با مدیریت راسل کیریش در سال 1957 میلادی اقدام به طراحی و تولید اولین Scanner از مدل استوانه ای با وضوح کیفیت 176 پیکسل را کلید زدند .

این دستگاه را می توان جایگزین دستگاه های عکس برداری از فاصله های دور در نظر گرفت . این سیستم سیگنال آنالوگ را از طریق خطوط تلفن به گیرنده ارسال می کند و روی کاغذ چاپ می شود . همچنین عکس های ارسالی این دستگاه با تلفیق سه رنگ اصلی قرمز ، سبز ، آبی تولید و ارسال می شوند . از محدودیت های این دستگاه هزینه بالای آن می باشد که بیشتر در ارائه کارهای ویژه مورد استفاده قرار می گیرد . این فناوری در سال 1920 تا 1990 استفاده می شد که به تدریج با توسعه تکنولوژی این دستگاه نیز با شکل و امکانات امروزه طراحی و تولید شده است .

اسکنر با کاربردهای متنوع در انواع زمینه ها به کمک علوم مختلف ، خود را مطرح کرد . از جمله کاربردهای اسکن اثر انگشت ، اسکن چهره و نیز در علوم پزشکی با قابلیت تخصصی جهت اسکن مغز و سایر اندام بدن مورد استفاده قرار می گیرد . یکی از تحولات شگرف و پرکاربرد اسکنر Scanner در شاخه پزشکی است که به صورت حرفه ای جهت تشخیص و تسهیل مشکل ، نقش مهمی ایفا می کند . پویشگر یا Scanner امکان انتقال و ذخیره تصاویر و متون یا نوشته های دستی خود را به کامپیوتر دارد که قابلیت ویرایش آنها را دراختیار کاربر می گذارد .

انواع اسکنر

اسکنرها با توجه به نیاز و کاربرد آن به انواع مختلفی دسته بندی می شوند . Scanner از تنوع و گستردگی بسیاری برخوردار است . به طور کلی اسکنرها به دو گروه قابل حمل و غیرقابل حمل دسته بندی می شوند . همچنین بر اساس فناوری ساخت به : اسکنرهای لیزری ، CCD و اسنکرهای مبتنی بر دوربین تقسیم بندی می شوند .

اسکنر خوابیده Flat

این نوع از رایج ترین دسته های این دستگاه می باشد و امروزه جز اسکنر های پرکارد و رایج بازار می باشد . Scanner خوابیده با طراحی یک صفحه شیشه ای تخت و حسگر نوری جهت اسکن کاغذ و کتاب بهترین انتخاب برای کاربران خانگی می تواند باشد . قیمت اسکنر خانگی با توجه به امکانات و مشخصه های در نظر گرفته شده برای این محصول انتخاب مناسبی است .

flat-scanner

اسکنر های برگه خور Feeder

تفاوت اساسی این نوع پویشگر با نوع خوابیده ، ثابت و بی حرکت بودن آن می باشد . از مزایای این دستگاه سرعت بالا و سهولت کارکردن با آن است . اسکنر اسناد را می توان از انواع این نمونه محسوب کرد . عمده استفاده این دستگاه جهت جمع آوری کاغذ و اسنادی با حجم زیاد می باشد . با توجه به مزایا و موارد استفاده ذکر شده برای این نوع ، این دستگاه را اسکنر اداری هم می نامند .

feeder-scanner

اسکنر دستی Hand held

پویشگر دستی را می توان از دسته اسکنرهای قابل حمل و جابجایی دانست . اندازه اسکنر های دستی بین 10 تا 12 سانتی متر است که مناسب رایانه های دستی می باشد . از محدودیت های این اسکنر Scanner در اسکن فایل ها با سایز بالاست . اگر قصد اسکن با این دستگاه را دارید باید توجه و دقت به اندازه و مکانی که نمونه خود را قرار داده اید داشته باشید چون بسیار حساس می باشد .

handheld-scanner

اکثر شرکت هایی که در حوزه صنایع چاپی فعالیت دارند از این مدل استفاده می کنند . اسکنر استوانه ای با بهره بردن از جدیدترین فناوری و تمرکز بر لامپ تقویت کننده نور کمک شایانی به کیفیت عالی این دسته کرده است . در ابتدا متن یا تصویر و ... روی یک استوانه شیشه ای می پیچد و سپس با انعکاس پرتو نور با عبور از یک فیلتر رنگی و لامپ تقویت کننده به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می شود .

اسکنر شیت فد Sheetfed

این نوع شباهت و کاربرد مشابه پویشگر تخت را دارد . Sheetfed Scanner با توجه به کارایی و کیفیت مطلوب نسبت به هزینه ، اسکنر ارزان و مناسبی محسوب می شود .

sheetfed-scanner

اسکنر سه بعدی

در آخرین طراحی و تولیدات Scanner با استفاده های خاص می توان پویشگر سه بعدی را معرفی کرد . این دستگاه مجموعه ای از اپتیک ، سه پایه ثابت ، پنل کالیبراسیون و سیستم عامل ویژه این محصول می باشد . مصارف این دستگاه در تولیدات صنعتی از قبیل : صنایع خودرو سازی ، پمپ و توربین ، صنایع پتروشیمی و ... و استفاده در علوم پزشکی از قبیل : دندان سازی ، اسکن سه بعدی چهره و اعضاء بدن و ... می باشد .

با توضیحاتی که از انواع پویشگر در این متن ذکر شد باید با درنظر گرفتن عملکرد و هزینه با دقت بیشتری اقدام به انتخاب و خرید کنیم . از مهم ترین نکاتی که با توجه به نیاز و موارد استفاده از این دستگاه باید دقت خاصی کنیم ، بحث وضوح و عمق این دستگاه می باشد . از دیگر نکاتی که غالبا برای اکثر کاربران این دستگاه به خصوص استفاده کنندگان با مصارف عمومی مهم می باشد ، بحث هزینه است .

اگر به دنبال خرید Scanner برای استفاده های روزمره هستید و کیفیت برای شما زیاد مهم نیست می توانید با انتخاب یکی از بهترین مدل اسکنر دستی با صرف هزینه متعادل این دستگاه را تهیه کنید .
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا

پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...