ثبت سفارش
تعداد
عنوان


پرینتر

پرینتر Printer یکی از کاربردی ترین لوازم جانبی کامپیوتر می باشد . درابتدا این دستگاه به صورت عمده برای چاپ متن و عکس بود . این وسیله در اداره ها و مراکز استفاده می شد ولی با رشد سریع کاربردهای این دستگاه و نیز فراگیر شدن و استفاده های بیشتر و متداول ، کم کم وارد مصارف خانگی شد .

تاریخچه پرینتر

این تکنولوژی برای اولین بار در سال 1968 با طراحی و تولید کمپانی Epson وارد بازار شد . ایده اولیه ساخت این دستگاه از ماشین های تحریر الهام گرفته شد ولی از کیفیت و سرعت مناسبی برخوردار نبود . اما با سیر صعودی در این فناوری ، سایر کمپانی های سازنده پرینتر با تحولات چشم گیری در سال های 1984 و 1985 اولین پرینتر لیزری را به صنعت چاپ معرفی کردند .

The-first-Printer

چاپگرها به دو گروه اصلی تقسیم بندی می شوند : دسته اول گروه ضربه ای یا فشاری (Impact) و دسته دوم گروه غیرضربه ای یا غیر فشاری (Non Impact) هستند

چاپگر های ضربه ای به انواع مختلف تقسیم می شوند : چاپگر چرخ آفتاب گردان ، ماتریس نقطه ای یا سوزنی ، زنجیره ای و استوانه ای

چاپگرهای غیرضربه ای نیز به انواع مختلف تقسیم می شوند : حرارتی ، جوهر افشان ، لیزری تک رنگ ، لیزری رنگی که به مختصر توضیحی درباره کارکرد و سایر خصوصیات این دستگاه ها می پرداریم .

پرینتر حرارتی

این نوع بیشتر مورد توجه کاربران با چاپ های گرافیکی قرار می گیرد . این دستگاه با ایجاد گرما روی کاغذ های مخصوص با تغییرات شیمیایی رنگ ها را تغییر می دهد و باعث خروجی های با کیفیتی می شود . از نکات قابل انتقاد این دستگاه جهت استفاده در چاپ متون ، می توان به پایین بودن سرعت کم با 220 کاراکتر در دقیقه و نیز کاغذ های گران قیمت اشاره کرد .

Thermal-Printer

پرینتر جوهرافشان

در دهه 1950 میلادی نوع جوهر افشان به بازار معرفی شد . با بروز تر شدن فناوری در تولیدات این محصولات ، کمپانی های HP و Canon در اواخر 1980 میلادی با تحولی در این نمونه دستگاه ها ، اقدام به معرفی اولین پرینتر ها با امکان چاپ عکس های دیجیتال کردند . با تولید این مدل دستگاه به تدریج پرینتر های سوزنی از چرخه رقابت خارج شده و جای خود را به چاپگر های جوهر افشان دادند که مورد استقبال سیل زیادی از مردم قرار گرفت . به مرور این مدل دستگاه ها از محبوب ترین محصولات و نیز جزء پرینترهای ارزان قیمت بازار شد . نحوه عملکرد این محصول به نحوی است که ابتدا با ارتباط هد دستگاه با کاغذ و پاشیدن قطرات جوهر اقدام به چاپ می کند . مخزن رنگ این دستگاه از سه رنگ اصلی تشکیل شده است که با ترکیب آن ها تصاویری با کیفیت بالا به وجود می آید .

inkjet-Printer

پرینتر لیزری

حال با معرفی به روز ترین فناوری در صنعت تولید این دستگاه که تحولی عظیم در این زمینه ایجاد کرده بود به معرفی آخرین مدل پرینترهای غیرضربه ای (لیزری) و نیز مقایسه با مدل جوهر افشان می پردازیم . چاپگرهای لیزری خود به دو نوع لیزری تک رنگ و لیزری رنگی تقسیم بندی می شوند . این محصول نسبت به مدل ماقبل خود مزایای بیشتری دارد . مهم ترین تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری در سرعت چاپ متون می باشد . تا حدی که چاپگرهای لیزری قابلیت پرینت تا 20 صفحه در دقیقه را با دقت 1200*600 نقطه در اینچ را داراست . از دیگر نقاط قابل مقایسه بین این دو نوع در تفاوت هزینه مصرفی در تعویض کارتریج آن ها می باشد . البته از نظر هزینه هر کارتریج تفاوت زیادی نداشته ، ولی از نظر مصرف قابل مقایسه نیستند . به عنوان مثال هر مخزن رنگ پرینتر لیزری تک رنگ می تواند تا 3 برابر تعداد بیشتری نسبت به کارتریج های پرینترهای جوهر افشان کاغذ چاپ کند .

چاپگر لیزری رنگی نیز با امکانات و محاسن بالاتری نسبت به هم نوع خود (لیزری تک رنگ) همچنان از محبوب ترین دستگاه های چاپ به شمار می آید .

Laser-Printer

چاپ گر چندکاره

این نوع هم از انواع این محصول کاربردی می باشد . با این تفاوت که این دستگاه با تلفیق و ارائه چند خدمت به صورت هم زمان خود را در رده استفاده کنندگان اداری با محبوبیت بالایی مطرح کرده است . از دیگر خدماتی که این دستگاه در اختیار کاربران خود قرار می دهد می توان به خدماتی مانند چاپ ، اسکن ، کپی و فکس اشاره کرد .

Multifunction-Printer

3D Printer

دانشمندان همگام با رشد فناوری و تکنولوژی با ارائه و ساخت چاپگر سه بعدی تحول عظیمی در این محصول ایجاد کردند . با ورود و ارائه این دستگاه و خدمات ویژه اش درتولید اجسام و قطعات سه بعدی نقش عمده ای در انواع علوم از جمله صنعت نظامی ، خودروسازی ، معماری ، هوا فضا و ... ونیز جایگاه قابل توجهی در علوم پزشکی و دندان پزشکی برای خود باز کرد . نحوه کارکرد این دستگاه به گونه ای است که ابتدا طرح مورد نظر را از طریق نرم افزار اتوکد طراحی می کنند و سپس با فرمت STL ذخیره و دستگاه عمل چاپ را انجام می دهد .

3D-Printer

در نهایت با توجه به نکات ذکر شده درباره انواع و خصوصیات پرینتر Printer باید برای تهیه و خرید این دستگاه ، به قابلیت های مورد نیاز و هزینه دقت خاصی کرد . باید با در نظر گرفتن نیاز و مصرف از دستگاه ، به چاپ سیاه سفید یا رنگی بودن توجه خاصی کرد چون در سرعت چاپ بی تاثیر نیست . به عنوان مثال اگر هدف شما از خرید پرینتر Printer کاربری های گرافیکی و چاپ عکس با سطح کیفیت مناسب است می توانید از چاپگرهای جوهرافشان با مقایسه برندهای متنوع و مقایسه قیمت پرینترهای canon و hp و سایر شرکت ها بهترین انتخاب را انجام دهید . ولی اگر نیاز شما در حد چاپ متن ، مقاله و نمودار مرتفع می باشد ، با گزینش از میان ارزانترین پرینترهای تک کاره ، پرینترهای سیاه سفید تک کاره می تواند بهترین انتخاب باشد . همچنین با مراجعه به فروشگاه های اینترنی با قابلیت قیاس قیمت ها می توان به مقایسه قیمت پرینترهای سیاه و سفید پرداخت و با قیمت پرینترهای تک کاره hp و قیمت پرینترهای canon می توانید دستگاهی با توجه به نیاز و بودجه خود را تهیه و خریداری کنید .

البته با تنوع زیاد پرینترهای خانگی ، انتخاب کمی سخت است . با توجه به معرفی بهترین پرینترهای خانگی 2016 و همچنین بهترین پرینترهای خانگی 2017 ، می توانید با اعتماد و تکیه به این آمار راهنمای مناسبی برای خرید این دستگاه داشته باشید .
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا

پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...