ثبت سفارش
تعداد
عنوان


رم کامپیوتر (Ram)

رم کامپیوتر چیست؟

رم کامپیوتر (Ram)، یک حافظه موقت و سریع است که بین دو بخش ذخیره اطلاعات و پردازشگر قرار گرفته است. از رم کامپیوتر (Ram) به صورت موقتی استفاده می شود و اطلاعاتی که باید مورد پردازش قرار گیرند ابتدا روی رم ذخیره می شوند .

این موضوع به دلیل سرعت بسیار بالای حافظه رم در مقابل هارد کامپیوتر است. در واقع اطلاعات از روی هارد دیسک که سرعت دسترسی به اطلاعات در آن کم است به رم کامپیوتر (Ram) که سرعت دسترسی به اطلاعات در آن زیاد است، منتقل می شوند تا در اختیار پردازنده قرار گیرند .

Computer-RAM

اما مشکل زمانی آغاز می شود که چندین برنامه بخواهند به طور همزمان پردازش های سنگین انجام دهند . و یا یک برنامه بزرگ بخواهد اجرا شود . در این حالت ظرفیت رم کامپیوتر (Ram) برای پذیرش تمام اطلاعات کافی نیست و سیستم ناچار است قسمتی از این اطلاعات را به صورت مستقیم از روی هارد دیسک بخواند. در این شرایط به دلیل سرعت پایین هارد، ارسال اطلاعات هماهنگ با توان پردازش نیست و سرعت سیستم کاهش می یابد . یکی از دلایلی که باعث می شود بعد از چند سال سرعت کامپیوتر افت کند همین موضوع است. کامپیوتری که پنج سال پیش با قیمت بالایی خریداری کرده اید هنوز همان کامپیوتر است، اما نرم افزارها عوض شده اند. در آن زمان مثلا ویندوزXP کمتر از 500 مگابایت رم لازم داشت تا برنامه ها و ابزارهای خود را در حالت آماده نگه دارد. اما در ویندوز 7 این مقدار حدود یک گیگابایت است و در ویندوز های بعدی بیشتر هم خواهد بود. نرم افزارهای دیگر هم به همین شکل پیشرفت کرده اند. برنامه هایی که برای اینترنت، آفیس و یا پخش فیلم استفاده می کنید سنگین تر از گذشته شده اند .

یکی از موثرترین راه های افزایش سرعت سیستم، ارتقای رم کامپیوتر (Ram) و افزایش ظرفیت آن است. در این حالت ظرفیت بیشتری برای داده ها وجود دارد. اما قضیه به این سادگی ها هم نیست. زیرا رم ها باید با سیستم سازگاری کامل داشته باشند. برای خرید رم کامپیوتر (Ram) لازم است که به برخی نکات توجه داشته باشید با ایسوس سنتر همراه باشید .

انواع رم کامپیوتر (Ram)

رم ها در طول چند سال گذشته سه نسل متوالی را تجربه کرده اند :

رم DDR

نسل اول رم هایDDR هستند که اکنون دیگر تولید نمی شوند. اگر رایانه شما از این رم ها استفاده می کند باید گفت این مدل ها در بازار کمیاب هستند و معمولا مدل های دست دوم آن را پیدا خواهید کرد. ضمن اینکه باید گفت سیستم های قدیمی که از این نوع رم ها استفاده می کنند، دیگر کارآیی چندانی ندارند و اگر رم آنها را هم ارتقا دهید از نظر پردازنده و مادربرد باز هم محدودیت های زیادی خواهید داشت. پس با اینکه این ارتقا می تواند اندکی در سرعت سیستم موثر باشد بهتر است به فکر یک سیستم جدید باشید.

DDR-Ram

رم DDR2

نوع دوم رم کامپیوتر (Ram) مدل DDR2 نام دارند و تا سال 2011 به وفور در رایانه ها استفاده می شدند. اما با ورود نسل جدید رم ها این نوع حافظه رم نیز کمتر تولید می شوند و به فراوانی نسل سوم نیستند. اگر قصد ارتقا دارید پیشنهاد می کنم زودتر این کار را انجام دهید زیرا با گذشت زمان، مدل های این رم کامپیوتر (Ram) کمتر و قیمت آنها بیشتر می شود. اغلب این رایانه ها توانایی اجرای ویندوز 7 را دارند. البته این موضوع به شدت وابسته به کارآیی سایر قطعات است. با این حال با توجه به کارآیی سیستم هایی که از رم های DDR2 استفاده می کنند، می توان گفت ویندوز 7 روی آنها قابل اجرا است .

DDR2-Ram

رم DDR3

نسل سوم رم کامپیوتر (Ram) مدل های DDR3 است که اکنون به راحتی در بازار یافت می شوند و انواع زیادی از آنها را می توانید در مدل های مختلف پیدا کنید که قیمت های متنوعی هم دارند .

DDR3-Ram

ظرفیت حافظه رم

برای اجرای ویندوز 7 با کارآیی مناسب به طور متوسط به دو گیگابایت رم کامپیوتر (Ram) نیاز خواهید داشت. البته این موضوع به معنی عدم اجرای ویندوز با یک گیگابایت رم نیست، اما کارآیی ویندوز با رم 2 گیگابایت بیشتر است. هر چقدر این مقدار بیشتر باشد فضای بیشتری برای اجرای نرم افزارها در اختیار دارید در نتیجه به صورت همزمان برنامه های بیشتری را می توانید اجرا کنید . مثلا زمانی که در اینترنت مشغول گشت و گذار هستید یک برنامه پخش موزیک نیز فعال است و در عین حال آنتی ویروس نیز مشغول بررسی فایل ها است.

رم هایDDR3 معمولی هم قیمتی مشابه مدل هایDDR2 دارند و اختلاف چندانی بین آنها نیست. حتی گاهی اوقات این مدل ها ارزان تر از نسل قبلی هم هستند. اگر سیستم شما مجهز به رم هایDDR3 است یعنی طی یکی، دو سال گذشته خریداری شده و تقریبا به روز است. بنابراین می توانید با ارتقای رم کارآیی آن را به راحتی افزایش دهید .

فرکانس رم کامپیوتر (Ram)

فرکانس در رم ها سرعت را تعیین می کند و هر چقدر بیشتر باشد سرعت انتقال اطلاعات و میزان پهنای باند بیشتری در اختیار خواهید داشت. اما این مورد باید با مادربرد نیز هماهنگ باشد. برای رم های DDR2 دو فرکانس 667 و 800 مگاهرتز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و برای رم هایDDR3 نیز فرکانس های 1333، 1600 و 2000 مگاهرتز پرکاربرد هستند. برای خرید رم بهتر است در مورد رم های DDR2 از فرکانس 800 مگاهرتز استفاده کنید. اگر مادربرد با فرکانس پایین تری سازگار باشد هم مشکلی وجود نخواهد داشت و فرکانس رم به صورت خودکار حدود 130 مگاهرتز کاهش خواهد یافت .

در مورد رم هایDDR3 نیز فرکانس 1333 مگاهرتز بیشتر مورد استفاده است و اگر از فرکانس بالاتری استفاده کنید لازم است که حتما مادربرد با فرکانس جدید رم تنظیم شود. در غیر این صورت هزینه ای که انجام داده اید بیهوده خواهد بود. این کار نیز به راحتی از طریق مادربرد قابل انجام است

زمان تاخیر در رم کامپیوتر (Ram)

زمان تاخیر در رم ها به تعداد چرخه هایی گفته می شود که میان اجرای دستورات وجود دارد.برای عنوان مثال از وقتی که پردازنده دستور فراخوانی اطلاعات را ارسال می کند تا زمانی که این اطلاعات پیدا شده و به پردازنده ارسال شوند یک مکث بسیار کوتاه وجود دارد. رم ها در سیستم باید از نظر زمان تاخیر با یکدیگر هماهنگ باشند. بنابراین اگر یک رم جدید انتخاب می کنید بهتر است به این موضوع نیز توجه داشته باشید. در مورد رم هایDDR3 اغلب از زمان تاخیر 9 و در مورد رم های DDR2 از زمان تاخیر 6 استفاده می شود .

سازگاری رم کامپیوتر (Ram)

در مورد ارتقای رم موضوع هماهنگی مهم ترین چالش پیش روی خریداران است. رم های جدید علاوه بر اینکه باید با رم قبلی سازگاری داشته باشند لازم است که با مادربورد هم در هماهنگی باشند. به همین دلیل توصیه می شود رم کامپیوتر Computer RAM قبلی را از سیستم جدا کنید و رم های جدید را روی سیستم قرار دهید. البته این یک دستورالعمل پیشنهادی برای جلوگیری از تداخل رم های قبلی با مدل های جدید است و اگر مشکلی از بابت سازگاری وجود نداشته باشد نیازی به این کار نخواهد بود .

نکته بعدی تعداد کانال ها است. اغلب مادربردها از چینش دو کانال پشتیبانی می کنند به این معنی که اگر دو یا چهار ماژول رم روی مادربرد قرار دهید با تقسیم اطلاعات میان این ماژول ها سرعت دسترسی و انتقال اطلاعات بیشتر می شود. پس اگر دو ماژول جدید خریداری کرده اید با اضافه شدن به یک ماژول قبلی می تواند روی کاهش سرعت رم کامپیوتر Computer RAM موثر باشد . زیرا در این حالت چینش دو کانال سیستم بر هم خورده است .

چگونه مشخصات رم کامپیوتر (Ram) را شناسایی کنید

برای شناسایی مشخصات رم فعلی سیستم خود می توانید از یک برنامه تست سخت افزار استفاده کنید. محیط و امکانات برنامه های تست سخت افزار اغلب شبیه به هم است. در یکی از این برنامه ها به قسمت MotherBoard رفته و مدل مادربرد خود را پیدا کنید. با مراجعه به سایت سازنده مادربرد مشخصات کلی آنها را خواهید دید و تا حدودی مشخص می شود که از چه رم ها و تا چه ظرفیتی می توانید استفاده کنید .

تمام برنامه های تست سخت افزار، بخشی برای ارائه اطلاعات در مورد رم کامپیوتر (Ram) دارند. به این ترتیب بدون اینکه نیاز به باز کردن کیس باشد خواهید دید که کدام سوکت ها روی مادربرد دارای رم هستند و ماژولی که در آنها قرار دارد دارای چه مشخصاتی است . نوع رم کامپیوتر Computer RAM، زمان تاخیر، ولتاژ و سایر اطلاعات مربوط به رم در این بخش نشان داده می شوند .

آپدیت متن:

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی سیر تکاملی رم کامپیوتر (Ram) نیز مسیر خود را طی کرد. بطوریکه شاهد ورود نسل های جدید رم DDR4 و رم DDR5 در چند سال گذشته بوده ایم. اما این مسیر به اینجا منتهی نمی شود و منتظر ورود و معرفی رم های DDR6 توسط کمپانی های مطرح هستیم که به تازگی اطلاعاتی در مورد آن ها منتشر شده است.

رم های DDR4 در مقایسه با نسل قبلی خود یعنی DDR3 از سرعت خواندن بالاتر، سرعت نوشتن بالاتر، سرعت کپی بیشتر و ... برخوردار می باشد. بدین ترتیب شاهد پیشرفت هر نسل نسبت به نسل قبلی خود هستیم.

این موضوع در مورد رم های DDR5 نیز صدق می کند و تمامی مشخصات مربوط به این رم کامپیوتر (Ram) نیز نسبت به نسل DDR4 خود برتری دارد.

راهنمای خرید رم کامپیوتر (Ram)

با توجه به بررسی ویژگی ها و مشخصات بیان شده در مورد هر یک از رم ها، شاید انتخاب و خرید رم کمی برای شما مشکل باشد. اگر قصد خرید رم کامپیوتر (Ram) را دارید می توانید با بررسی نکات بیان شده در این متن و ویژگی های اختصاص داده شده برای شما در همین وب سایت (asuscenter) از قبیل مشاهده مشخصات فنی هر حافظه رم، مشاهده قیمت و دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان فروش ما، اقدام به انتخابی صحیح و خرید بهترین رم کامپیوتر (Ram) نمایید. علاوه بر این فروشگاه اینترنتی ایسوس سنتر به عنوان نمایندگی فروش انواع رم کامپیوتر (Ram) با برند های مختلف و قرار دادن لیست قیمت حافظه رم، امکان مقایسه قیمت های انواع رم کامپیوتر (Ram) مانند مقایسه قیمت رم کامپیوتر ddr4، قیمت رم کامپیوتر ddr2، قیمت رم 8 گیگ کامپیوتر ddr3، قیمت رم 4 گیگ ddr2، قیمت رم 8 گیگ کامپیوتر ddr4 و بسیاری از مدل های دیگر کنید تا منجر به انتخابی صحیح شود.

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا

پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...