ثبت سفارش
تعداد
عنوان


سوئیچ

ابتدا قبل از معرفی ، کاربرد و انواع سوئیچ ، به تعریف این سخت افزار بسیار کوچک کامپیوتر می پردزایم . کلمه سوئیچ به همراه کلمه شبکه معنای بیشتری پیدا می کند . پس می توان این محصول را جهت اتصال چندین رایانه ، لوازم جانبی و سرور شبکه دانست . در تعریف تخصصی تر به دستگاه چند پورتی گفته می شود که قابلیت پردازش و انتقال داده ها را دارد . با یک مثال موس تر بیشتر به معرفی این سخت افزار رایج در میان اکثر کاربران که چه به طور مستقیم و یا غیر مستقیم استفاده می کنند ، می پردازیم . اتصال رایانه های مختلف و اشتراک گذاری با یکدیگر ، متصل کردن دوربین مدار بسته در یک سیستم واحد ، به اشتراک گذاری یک چاپگر واحد در میان چندین کامپیوتر و .. از جمله وظایف این محصول می باشد .

سوئیچ شبکه

در نگاه اول و در طراحی فیزیکی سوئیچ Switch شما یک جعبه که از چندین درگاه اترنت تشکیل شده است را می بینید . همان طور که گفتیم وظیفه اصلی این دستگاه ، اتصال و اشتراک گذاری کامپیوتر ، سرور و ... که این عمل توسط چندین عناصر شبکه کامپیوتری انجام می شود . البته این اتصال و پیوند به صورت کوچک به نام شبکه محلی (LAN) ، به صورت بزرگ تر به نام شبکه گسترده (WLAN) و توپولوژی انجام می شود .

شبکه ، سگمنت ، ستون فقرات ، توپولوژی ، کارت شبکه ، آدرس MAC ، Unicast ، Multicast‌ ، Broadcast از اصلی و مهم ترین عناصر شبکه کامپیوتر می باشد .

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ محلی LAN یا هاب فعال یکی از انواع سوئیچ شبکه می باشد که به عنوان مثال با ارتباط میان چندین ساختمان و یا دوربین های مدار بسته ، قابلیت اشتراک گذاری را در اختیار کاربر خود می گذارد .

انواع هاب سوئیچ

هاب سوئیچ چیست ؟

یکی دیگر از تجهیزاتی که جهت اتصال سایر دستگاه ها موجود در شبکه به یکدیگر مورد استفاده می باشد ، هاب است . این دستگاه که در مقایسه با سایر محصولات مشابه از کارکرد ساده تری برخوردار است . هاب بدون هیچ گونه مدیریتی ترافیک ورودی را منتشر می کند . در ادامه به انواع آن و نحوه عملکرد آن می پردازیم :

هاب کنترل پذیر (Manageable)‌

هوشمند و انعطاف پذیر بودن از ویژگی های این مدل می باشد . این دسته بندی به این معنی است که درگاه های (port) با قابلیت دسترسی مستقیم مدیر شبکه از طریق برنامه امکان فعال و یا غیرفعال کردن را دارد .

هاب مستقل (Stand-alone) 

این مدل برای یک مجموعه از رایانه هایی که به صورت مجزا از شبکه کار می کنند ، مناسب است .

هاب پیمانه ای (Modular)‌

افزایش درگاه های اتصال از قابلیت های آن می باشد . به این صورت که با یک کارت که همراه این مدل است می توان درگاه های آن را زیادتر کرد .

هاب پشته ای (Stackable)

شباهت هاب پشته ای به هاب مستقل باعث شده تا بتوان آن ها را از نظر عملکرد در یک رده قرار داد .

سوئیچ سیسکو

نام سیسکو (Cisco) و یا بهتر بگوییم سوئیچ سیسکو برگرفته از نام یکی از ایالات آمریکا (سانفرانسیسکو) می باشد . این کمپانی یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان تجهیزات شبکه (Network) می باشد . سیسکو به غیر از فعالیت در زمینه تولیدات محصولات مربوط به شبکه در بحث آموزش هم با تعلیم دادن افراد در بیش از 150 کشور دنیا در زمینه طرحی شبکه های کامپیوتری ، مدرک معتبری به آن ها می دهد .

کمپانی سیسکو در مدت فعالیت خود با معرفی تولید سوئیچ شبکه سیسکو با انواع مختلفی از قبیل سری 2960 , 3560 , 3750 , 4500 و 6500 اقدام به ارائه آن ها کرده است . این تولیدات با تمرکز بر سلسله مراتب شبکه Access , Distributed , Core و نیز سایز شبکه ، سرعت و نوع ارتباط و سرویس هجمه ای درخواستی بوده است .

یکی دیگر از دسته بندی های انواع این محصول که می توان آن را کمی در رده تخصصی تری قرار داد ، تقسیم بندی آن ها به شرایط مدیریت اشاره کرد . سوئیچ های غیر مدیریتی ، مدیریتی یا سوئیچ های تحت شبکه (هوشمند) که قابلیت خصوصی سازی بر روی شبکه تان را دارد ، دسته بندی می شوند .

سوئیچ غیر مدیریتی همه گونه عکس العمل و تغییری را به غیر از دستوراتی که در زمان طراحی و تولیدش توسط شرکت سازنده اش در آن اعمال شده است را به کاربر خود نمی دهد . ولی مدل مدیریتی این قابلیت را به کاربر خود می دهد که امکان نظارت و بررسی را بر آن داشته باشد .

در پایان و جمع بندی به نکاتی که باید قبل از انتخاب و تهیه یک سوئیچ مناسب دقت کنید را به صورت مختصر بیان می کنیم و با معرفی انواع این سخت افزار و آشنا شدن با آن ها ، حالا به کاربرد سوئیچ در شبکه می پردازیم . یک سوئیچ در شبکه با استفاده از Multiport و بهره بردن از آدرس های سخت افزاری عمل پردازش داده ها را در لایه های مختلف انجام می دهد .

سوئیچ ها در تکنولوژی و فناوری امروزه اهمیت زیادی پیدا کرده است . سوئیچ از کاربرد در یک ساختمان تا سرور یک شبکه کاربرد دارد . این دستگاه را باید از مبانی شبکه جهت کنترلر به حساب آورد . به صورت تخصصی تر سوئیچ از تجهیزات شبکه با سرعت بالا که متشکل از سوئیچینگ بسته ها (packet) ، جهت دریافت و ارسال داده ها را برعهده دارد .

جمع بندی

امرزه سوئیچ ها با برندها و کاربردهای متنوعی طراحی و ساخته شده اند . سوئیچ های شبکه با تکنولوژی و فن آوری بسیار بالا یکی از سخت افزارهای پیچیده و نیز فوق العاده با اهمیت از نظر امنیت اطلاعات شما می باشند . قبل از انتخاب و خرید سوئیچ شبکه به تمام نکات مهم مانند یک برند مشهور و قابل اطمینان و نیز به کیفیت محصول خریداری خود دقت کنید .

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا

پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...