ثبت سفارش
تعداد
عنوان


سرور

عوامل زیادی در انتخاب یک سرور مناسب اختصاصی و پرقدرت، دخالت دارند. تعدادی از نیازمندی های کاری میان شرکت های کوچک و متوسط، با شرکت ها و سازمان های بزرگ مشترک است. جهت انتخاب یک دستگاه مناسب می بایست فاکتورهای متعدد و مهمی را در نظر گرفت. برای بررسی بیشتر با ایسوس سنتر نمایندگی سرور همراه باشید.

در ابتدا با این سوال مواجه می شویم که سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

تعریف سرور Server

در فناوری اطلاعات، سرور یک برنامه کامپیوتری است که به سایر برنامه ها (Client Programs) در همان کامپیوتر یا سایر کامپیوترهای متصل به شبکه خدمات ارایه می دهد.

کاربرد سرور

در مرحله اول، می بایست کاربرد سرور بسته به انواع سرورهای سخت افزاری، مشخص گردد. سرورها بر اساس کاربرد، دارای توانایی های مختلفی هستند. انواع سرورها به عنوان Application Server، Internet Server، File Server، Storage Server، Database Server و ... در مجموعه های مختلف سرویس دهی می کنند. بر پایه این تقسیم بندی، می بایست کاربرد آن در مجموعه را مشخص نماییم. با توجه به کاربرد در نظر گرفته شده، تعداد CPU، میزان Ram و میزان Storage مورد نیاز و لزوم وجود Redundancy در موارد مختلف که سرور قابلیت Support آن را داشته باشد انتخاب می گردد. همچنین فضایی که قرار است این محصول در آن نصب گردد، حائز اهمیت است.

انواع سرور از نظر شکل ظاهری

سرورها در کل در 3 شکل تولید می شوند: ایستاده (Tower) ، رک (Rack) و Blade

سرورهای ایستاده (Tower)

این مدل ها، ایستاده هستند و تمامی اجزای معمولی و سنتی سرورها را در خود دارند مانند هارد دیسک، مادربرد، CPU، شبکه، کابل، منبع تغذیه و ... معمولاً به سرورهای Tower دیسک های اضافی برای بالابردن میزان ذخیره سازی اطلاعات اضافه می شود. این مدل ها به نسبت شکل های دیگر معمولاً به فضای بیشتری نیاز دارند و مقیاس پذیری کمتری دارند.

سرورهای Tower بیشتر برای استفاده در فضاهای اداری کوچک، ایده آل هستند و می توانند توان پردازشی مناسب و فضای ذخیره سازی داخلی بالایی را در اختیار قرار دهند.

سرورهای قابل نصب در رک (Rack Mount Servers)

این مدل به صورت ویژه برای قرارگیری در فضاهای کوچک درون رک ها طراحی شده اند.مدل های قابل نصب در Rack، شکاف های گسترش پذیر دارند، از این شکاف ها برای اضافه کردن کارت های شبکه یا ماژول های فیبر نوری و ... استفاده می شود. استفاده از این نوع یعنی استفاده بهینه از فضا. همچنین، مدیریت متمرکز سرور و کابل کشی را مهیا می کند. اضافه بر آن، استفاده از مدل های قابل نصب در Rack، گسترش پذیری زیر ساخت های شما را بالا می برد. با این روش می توان تعداد بیشتری بر طبق نیاز در آینده اضافه کرد و آن ها را به دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات تحت شبکهNAS یا تحت شبکهSAN متصل نمود.

نکته مهم آن است که در مقایسه با شکل ساختاری Blade، سرورهای قابل نصب در Rack، محدودیت بیشتری در تعداد درایورها و حافظه ایی که می توان نصب کرد دارند.

مدل های قابل نصب در Rack طراحی شده اند تا در قالب یک مجموعه به هم پیوسته، کار کنند اما بدون وابستگی و تجمیع پذیری ایی که در نوع Blade وجود دارد، که این موجب می شود این مدل ها، قابلیت انعطاف بیشتری داشته باشند. همچنین می توانید مدل های مختلف شرکت های متفاوت را در یک Rack در کنار هم بکار ببرید چرا که این سرورها از اجزای اشتراکی هم استفاده مستقیم نمی کنند. استفاده از این مدل ها برای مراکز داده، در کنار فضاهای ذخیره سازی اطلاعات، ایده آل هستند. آن ها، توان پردازشی حداکثری را در یک فضای محدودشده، ارائه می کنند.

سرورهای Blade

مدل های کوچکی هستند که در قفسه های پره دار جانمایی شده اند. این نوع طراحی، این امکان را می دهد تا تعداد زیادی سرور را در یک فضای کوچک قرار داد. یک قفسه، فضای لازم برای قرارگرفتن سرورها و ابزارهای ذخیره و بازیابی اطلاعات و همچنین تعداد زیادی اجزای اشتراکی را مانند منبع تغذیه، تهویه، شبکه و ... که همه توسط یک سیستم مدیریتی کنترل می شوند، با هم مهیا می کند.این نوع به طور کلی فضای کمتری اشغال می کنند. برق کمتری به ازای هر سرور مصرف می کنند چرا که از منبع تغذیه و تهویه مشترک استفاده می کنند، که این موجب می شود گرمای کمتری ایجاد شود و در نتیجه هزینه ی کمتری برای خنک کردن صرف شود.

در برخی از این نوع قفسه های سرور، می توان تعداد آن ها را تا 60% افزایش داد.

این مدل ها، برای استفاده در مراکز داده در کنار فضاهای ذخیره سازی اطلاعات خارجی ایده آل هستند. آن ها، توان پردازشی حداکثری را در یک فضای محدود، مصرف کمتر برق و تهویه ی حداقل شده، ارائه می کنند.

راهنمای خرید سرور

در هنگام انتخاب یک سرور مناسب برای فضای کاری و نوع نیاز، مهم است که این نکات را در نظر داشته باشید:

برآورد فضای دیسک مورد نیاز از طریق ارزیابی حجم داده ی فعلی و میزان ایجاد داده های جدید در ماه. مدلی را در نظر بگیرید که بتواند به شما امکان اضافه کردن درایوهای بیشتر را بر اساس نیاز و با افزایش حجم اطلاعات بدهد.

تولیدکنندگان نرم افزارها، حداقل میزان حافظه و میزان پیشنهادی آن را برای کارایی بهتر نرم افزارهایشان مشخص می کنند. در صورت امکان، به اندازه ی میزان پیشنهاد شده حافظه برای هر نرم افزار خریداری کنید.

اگر سرور شما برای کارهای بسیار مهم و کاربردهای حیاتی استفاده خواهد شد، شما باید حداقل امکانRAID1 را داشته باشید، که به این ترتیب داده های شما بر روی بیش از یک درایو ذخیره می شود تا در صورتی که یکی از آن ها دچار مشکل شد، اطلاعاتتان از بین نرود.

تا جای امکان تلاش کنید که مدلی خریداری کنید که در قبال اجزای سخت افزاری آن گارانتی معتبر وجود داشته باشد. بهتر است محلی که سرور را از آن خریداری می کنید توان فنی و نیروی تخصصی لازم برای راه اندازی، نگه داری و رفع نقص اشکالات احتمالی را داشته باشد تا در صورت بروز اشکالات، در اسرع وقت راه حل های مناسب را ارائه کنند.

جمع بندی

با توجه به بررسی انواع سرور اميدواریم توانسته باشیم شما کاربر محترم را در تصمیم گیری خريد هر چه بهتر سرور مورد نظرتان راهنمایی کرده باشیم تا در خرید و راه اندازی سرور موردنظر خود مشکلی پیش رو نداشته باشید. علاوه بر این ایسوس سنتر با قرار دادن لیست قیمت سرور در اختیار کاربران خود امکان مقایسه قیمت و در نتیجه انتخاب سرور با بهترین قیمت را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

ایسوس سنتر ؛ واحد پشتیبانی و خدمات پس از فروش

 




  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا

پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...