ثبت سفارش
تعداد
عنوان


کارت گرافیک

کارت گرافیک از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده یک سیستم واحد مانند کامپیوتر یا لپ تاپ و هر محصولی می باشد که نیاز به پخش تصاویر دارد. این بخش خود از چند قسمت دیگر تشکیل می شود اما مهمترین قسمت آن مربوط به واحد پردازنده گرافیکی این محصول می باشد که برای کاربران بسیار مورد توجه قرار می گیرد. علاوه بر این میزان حافظه اختصاصی برای پردازنده گرافیکی یکی دیگر از فاکتور های تعیین کننده سطح کارایی و کیفیت یک کارت گرافیک می باشد. فاکتور های بسیار مهم دیگری نیز برای تعیین سطح یک کارت گرافیک اهمیت دارند که در ادامه متن به آن ها اشاره می شود. البته علاوه بر ویژگی های تعریف شده برای این محصول شرکت های سازنده آن و نیز نوع کاربری هر مدلی برای هدفی مشخص در نظر گرفته شده است مانند کارت گرافیک ایسوس، کارت گرافیک Nvidia و ... با کاربری های کارت گرافیک برای بازی و یا هر نوع کاربری دیگر.

در ادامه متن می توانید با ایسوس سنتر به عنوان نمایندگی فروش کارت گرافیک همراه باشید تا از انواع مشخصات و ویژگی های آن مطلع شوید..

Types-of-graphics-cards

راهنمای خرید کارت گرافیک (VGA)

کارت گرافیک چیست ؟

کارت گرافیک (Video Graphics Array) و مخفف VGA یک استاندارد برای نمایش تصویر کامپیوتر به صورت آنالوگ است، که نخست در سال ۱۹۸۷توسط IBM به بازار آمد. بعد از پردازنده و مادربرد ، کارت گرافيک يکي از مهم ترين قطعات سخت افزاری کامپیوتر می باشد، کارت گرافیک Graphic Card دارای مدل های متفاوت با پتانسيل های مختلف می باشد. با توجه به امکانات هر مدل ، کاربران قادر به استفاده از بازی های کامپیوتری پيشرفته ، مشاهده فیلم و انجام عملیات حرفه ای نظير ضبط و ويرايش فیلم ، می باشند. اگر می خواهید یک مدل مناسب برای سیستم خود خریداری کنید باید با این قطعه سخت افزاری آشنایی کامل داشته باشید و اکثر مدل های این محصول را بشناسید. ما در این مطلب ضمن آشنا کردن شما با VGA و نحوه ی عملکرد آن ، محصولی مناسب با نیاز شما را نیز توضیح می دهیم .

Graphic-Card

ساختار کارت گرافیک

مانند ساختار کلی کامپیوتر، این محصول نیز از یک پردازشگر و یک Ram تشکیل می شود . به علاوه یک ios که نوعی حافظه است که اطلاعات و تنظیمات کارت گرافیک را در خود نگاه می دارد. پردازشگر آن با پردازشگر کامپیوتر کمی تفاوت دارد . این محصول دارای برنامه ریزی مخصوصی است که چگونگی پردازش اطلاعات جزو آن است و Ram آن وظیفه ذخیره اطلاعات هر تصویر پردازش شده را بر عهده دارد . این نوع Ram بسیار سریع کار می کند و با دو درگاه به کارت گرافیک متصل می شود.

Graphic-Card-Structure

گرافیک Graphic Card از طریق مادربرد با CPU ارتباط دار و برق خود را نیز از مادربرد می گیرد ولی مدل هایی که قابلیت های پردازش بالاتری دارند مستقیما به منبع تأمین برق متصل می شود. براي اينكه بتوان در کامپیوتر ، تصويرهاي مربوط به داده ها و اطلاعات را مشاهده نمود بايد ارتباطي بين مادربرد و نمايشگر برقرار شود ، به همين دليل كارت گرافيك در يكي از شكاف هاي مادربرد قرار مي گيرد وبا يك كابل به مادربرد متصل شده و نمایش اطلاعات را کنترل می کند .

به طور کلی یك كارت گرافیک پیشرفته، یك برد مدار چاپی به همراه حافظه و یك پردازنده اختصاصی است . پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز گرافیكی ، طراحی شده است . اكثر پردازنده ها دارای دستورات اختصاصی بوده كه به كمك آنها می توان عملیات گرافیك را انجام داد. كارت گرافیک دارای اسامی متفاوتی نظیر : كارت ویدئو ، برد ویدئو ، برد نمایش ویدئوئی ، برد گرافیک ، آداپتور گرافیک و آداپتور ویدئو است .

نحوه عملکرد کارت گرافیک

به طور کلی یک پردازشگر و برنامه‌ای که تصاویر را از نظر نرم افزاری ، تشکیل می‌دهد؛ اطلاعات را به کارت گرافیک می‌فرستد. برای تشکیل تصاویر سه بعدی این محصول، همانند یک عروسک ساز عمل می‌کند. ابتدا طرحی کلی از تصویر ایجاد می‌کند و سپس شروع به پر کردن فضای تصویر می‌کند. این کار شامل حجم دهی، نور پردازی و سایه دادن به تصاویر می‌باشد. برای تشکیل تصاویر پویا یک بازی کامپیوتری ابتدایی، این محصول این عملیات را 60 بار در ثانیه تکرار می‌کند. بنابراین وجود کارت گرافیک برای بازی امری مهم است.

مقدار حافظه‌ RAM کارت گرافیک

حافظه کارت گرافیک Graphic Card در بیشتر موارد کار حافظه کامپیوتر شما را انجام می‌دهد، اما آن به چیپ گرافیک در روش‌های ویژه کمک می‌کند. حافظه کارت گرافیک داده‌ها و رنگ هر پیکسل در یک عکس را تعیین و نگهداری می‌کند . برای ذخیره سازی تصویر و سپس ارسال آن به مانیتور از حافظه استفاه می شود. این نوع حافظه از نوع سرعت بالا می‌باشد که امکان ادرس دهی مستقیم از طریق CPU در آن وجود نارد. اطلاعاتی که برای نمایش از طرفCPU به کارت گرافیک ارسال می‌شود به داخل این حافظه منتقل می شود. هر چه سرعت و حجم این حافظه بیشتر شود مقدار تفکیک پذیری (رزولوشن) و تعداد رنگ قابل نمایش توسط آن بیشتر خواهد شد.

Graphic-Card-RAM

انواع حافظه کارت گرافیک حافظه DRAM از نوع خازنی که امکان خواندن و نوشتن همزمان در آن وجود ندارد. در کارت هایی که از این نوع حافظه استفاده می کنند. امکان تنظیم‌های بالای گرافیکی وجود ندارد. از این نوع حافظه در مدلی ارزان قیمت استفاده می شود. حافظه VRAM این نوع حافظه از انوع حافظه دوگذرگاهی است لذا در این نوع حافظه امکان انجام عمل نوسازی و تجدید اطلاعات گرافیکی وجود دارد. مهمترین خصوصیات این نوع حافظه‌ها این است که امکان خواندن و نوشتن همزمان اطلاعات در آن وجود دارد. نمونه‌های پیشرفته این نوع حافظه WRAMمی‌باشد که دارای پهنای باند و راندمان بیشتری نسبت به VRAM دارد.

مقدار حافظه این محصول معمولاً اثر کمی دارد و خیلی مهم نیست ، البته بیشتر کاربران بدون توجه به نتایج تست‌ها حاضر هستند که پول بیشتری بابت خرید کارت گرافیک که حافظه‌ی بیشتری دارد بپردازند، این تصور کاملاً اشتباه است. در بیشتر تست‌ها، عملکرد ۲ گیگابایت رم نسبت به ۱گیگابایت رم، کمتر از ۳ درصد فرق می‌کند. لذا خرید کارت گرافیک دارای حافظه‌ی بیشتر توصیه نمی‌شود. اگر وضوح تصویر بالا و جزییات بهتر را انتظار دارید، نیازمند محصولی هستید ، که ظرفیت رم آن هم مناسب باشد .

تعداد و فرکانس Shider کارت گرافیک

محاسبات مربوط به نورپردازی، سایه، حرکات آب و اجسام، ذرات غبار و … توسط واحدی به نام Shider یا سایه زن صورت می‌گیرد، در واقع هر قدرShider شما بالاتر باشد سرعت پردازش آن نیز بالا است .در واقع فرکانس Shider و سرعت پردازش نیز در کارایی آن موثر است .

خنک سازی کارت گرافیک

در این محصول دو نوع خنک ‌سازی غیرفعال Passive و فعال Active وجود دارد که در حالت غیرفعال Passive ، فن وجود ندارد اما در حالت فعال، فن و احتمالاً لوله‌های حرارتی وجود دارد. خنک‌کاری خوب و صدای کم برای کارکرد درازمدت و خصوصاً بالا بردن اورکلاک کارت گرافیک بسیار مهم است.

Graphic-Card-fan

سرعت حافظه RAM

سرعت RAM نیز به طور مستقیم با پهنای باند متناسب است. اما اگر پهنای باند دو برابر شود، سرعت اجرای بازی یا نرم افزار کمی بیشتر می‌شود، بنابراین این عامل تا حدی در کارت گرافیک تاثیرگذار است ولی تعیین کننده نیست .

تناسب فضای کیس با کارت گرافیک

فضای داخل کیس های کوچک مناسب کارت های گرافیک کوچک است و کیس هایی با فضای بیشتر می توانند کارت های گرافیک بزرگ تر را پشتیبانی کنند. رعایت این نکات به این خاطر است که گرما در فضای داخل کیس عنصر مهمی در نگهداری از این محصول است. گرمای تولید شده در کیس می تواند به کارت گرافیک صدمه بزند .

مقایسه لیست قیمت کارت گرافیک

میدانیم که بخاطر تفاوت در حجم مدل های مختلف قیمت های متفاوتی را می بینیم، به طور مثال می دانیم که قیمت کارت گرافیک 4 گیگ از قیمت 2 گیگ بیشتر خواهد بود و یا هردو مدل amd و geforce که برای بازی مناسب هستند که مدل geforce قدرت کافی برای ویرایش فیلم و عکس دارند از نظر قیمت متفاوت است و پیشنهاد می شود برای خرید مقایسه ای بین قیمت کارت گرافیک amd و قیمت کارت گرافیک geforce کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید. برای این منظور فروشگاه اینترنتی asuscenter امکان مشاهده لیست قیمت کارت گرافیک با برندهای مختلف را در اختیار کاربران خود قرار داده است تا با مقایسه انواع کارت گرافیک مانند مقایسه قیمت کارت گرافیک nvidia و قیمت کارت گرافیک ایسوس و همچنین با دسترسی به قیمت مدل های مختلف مانند قیمت کارت گرافیک gtx 1070 و قیمت کارت گرافیک gtx 1060 و آگاهی از قیمت کارت گرافیک ارزان امکان انتخاب و خرید کارت گرافیک با بهترین قیمت را داشته باشند.

در پایان لازم است حتما به برند و گارانتی معتبر کارت گرافیک توجه کنید .

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا

پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...