ثبت سفارش
تعداد
عنوان


هارد SSD بر اساس برند

راهنمای خرید هارد  SSD

اضافه کردن حافظه SSD به کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاپ‌ یکی از هوشمند‌انه‌ترین انتخاب‌ها می باشد ؛ زیرا با این کار سرعت اجرای دستورات لپ تاپ یا کامپیوتر افزایش می یابد . هارد SSD  که برخی آن را دیسک حالت جامد نیز ترجمه کرده‌اند، در واقع یک ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات برای سیستم شما بشمار می رود .

کارایی بالای حافظه SSD به خاطر روند مستقیم و بی واسطه‌ی دسترسی به داده‌ها است . به همین خاطر است که سرعت دسترسی در این دیسک‌ها بسیار بالا است و این یکی از مزایای هارد SSD به هارد دیسک‌های HDD به شمار می‌رود. به عبارت دیگر عملکرد هاردSSD  همانند هارد دیسک کامپیوتر شماست اما سریعتر است. تفاوت اصلی هاردSSD  با هارد دیسک این است که هارد دیسک الکترومکانیکی است اما هاردSSD  الکترونیکی است . یعنی هارد دیسک دارای اجزاء و قطعات متحرک است به طوری که هارد دیسک HDD دارای صفحات مغناطیسی است که به دور محور خود میچرخند و اطلاعات بر روی آن صفحات ذخیره میشود. بنابراین مدت زمانی طول میکشد تا این دیسک ها چرخیده و در موقعیت مناسب برای خواندن یا نوشتن داده قرار گیرند. بر خلاف هارد دیسکHDD  ،هاردSSD  هیچگونه قطعه متحرکی ندارد و اطلاعات رو بروی میکروچیپ ها ذخیره میکند، مانند فلش دیسک های USB  اما بسیار سریعتر. همچنین SSD  ها می توانند بلافاصله شروع به نوشتن یا خواندن اطلاعات کنند زیرا نیازی به زمان برای جابجایی قطعات متحرک ندارند . برای بررسی جامع هارد SSD با ایسوس سنتر همراه باشید .

تاریخچه هارد SSD

اساس کار SSD  ها به دهه 1950 باز میگردد، جایی که از دو تکنولوژی مشابه استفاده میشد. حافظه هسته مغناطیسی(Magnetic Core Memory)  و ذخیره سازی فقط خواندنی صفحه خازنی . (CCROS) این حافظه های جانبی در زمان کامپیوترهای لامپی بوجود آمدند اما با ظهور حافظه های استوانه ای که ارزانتر بودند، تولید آنها متوقف شد.

در دهه 1970 و 1980 هاردSSD  به عنوان حافظه ابرکامپیوترهای اولیه IBM  و چند شرکت دیگر استفاده شدند. در آن زمان قیمت فوق العاده زیاد هاردSSD  استفاده از آنها را بسیار کم کرده بود. پس از تلاش های متعدد شرکتها برای تولید حافظه نیمه هادی مقرون به صرفه با قابلیت نگهداری طولانی مدت از اطلاعات و حجم قابل قبول، سر انجام در اواخر دهه 1980 شرکت StorageTek  اولین نوع حافظهSSD  را ارائه کرد .

در سال 1995 SSD  های مبتنی بر حافظه فلش عرضه شدند که به علت مقاومت در برابر ضربات شدید، لرزش و تغییرات دما در صنایع نظامی و فضایی مورد استفاده قرار گرفتند .

در سال 2009 شرکت Micron Technology  از اولین هاردSSD  با قابلیت اتصال از طریق SATA 6GB/  رونمایی کرد .

ساختار داخل هارد SSD

کنترلر هارد SSD

کنترلر وظیفه برقرار ارتباط بین حافظه داخل SSD  با کامپیوتر میزبان را دارد. یکی از شاخص ترین فاکتورهای هاردSSD نوع کنترلر استفاده شده در آن است. کنترلر می تواند همچنین اعمال کشف و تصحیح خطا (ECC) و رمزنگاری اطلاعات را نیز انجام دهد. کنترلر های Intel ، Micron و SandForce  از تکنولوژی خاص خود استفاده می کنند و سرعت بیشتری نسبب به کنترلر های دیگر ارائه میدهند .

حافظه هارد SSD  

بیشتر تولیدکنندگان هاردSSD  ازNon-Volatile NAND Flash Memory در ساختار هاردSSD  خود استفاده میکنند زیرا نسبت به DRAM  قیمت کمتری دارد و بدون نیاز به منبع تغذیه، اطلاعات را نگهداری میکند. این نوع حافظه سرعت کمتری نسبت به DRAM  دارد و به همین دلیل هاردSSD  های اولیه سرعت کمتری نسبت به هارد دیسکهای معمولی داشتند. مشکل سرعت در سال 2009 با استفاده از کنترلر های بهتر برطرف گردیده است.  هاردSSD  های مبنی بر DRAM  دارای سرعت بسیار بالا هستند اما برای نگهداری اطلاعات به منبع الکتریکی مانند باتری یا آداپتور نیاز دارند و معمولا در سرور ها مورد استفاده قرار میگیرند .

 

Cache یا بافر هاردSSD

معمولا هاردSSD  مانند هارد دیسک معمولی از یک حافظه کوچک DRAM  به عنوان Cache  استفاده میکند .

مزایای هارد SSD   

هاردSSD  بلافاصله اقدام به خواندن و نوشتن داده می کند و برخلاف هارد دیسک نیازی به زمان برای چرخش دیسک ندارد در حالی که هارد دیسک نیاز به زمانی در حدود 2 ثانیه برای دسترسی واقعی به درایو دارد. هاردSSD  با سرعتی در حدود دو برابر هارد دیسک HDD اقدام به نوشتن و خواندن اطلاعات میکند. این بدین معنی است که کامپیوتر شما زودتر بوت میشود و بازی ها و نرم افزارهای شما زودتر لود میشوند .

هاردSSD  نیازی به Defragment شدن ندارد. یعنی بر خلاف هارد دیسک که پس از مدتی استفاده کند ، تغییری در سرعت هاردSSD  بوجود نمیاید .

هاردSSD  بسیار کمتر در معرض خراب شدن در اثر سقوط و ضربه است زیرا قطعه متحرک ندارد .میدانهای مغناطیسی قوی می توانند به اطلاعات هارد دیسک آسیب برسانند اما SSD  در برابر میدان مغناطیسی آسیب نمی بیند .

از نظر مصرف انرژی هارد دیسک در حدود 3 تا 4 برابر انرژی بیشتری نسبت به هاردSSD  مشابه خود مصرف میکند. یعنی در صورت استفاده از هاردSSD  به جای هارد دیسک در لپ تاپ ، باتری لپ تاپ شما دیرتر خالی خواهد شد .

هارد دیسکHDD  در حدود 3 برابر بیشتر از هارد SSD  گرما تولید میکند .

معایب هارد SSD

یکی از معایب هاردSSD  عدم قابلیت Encryption  یا همان رمزنگاری اطلاعات است. البته این مشکل برای همه هاردSSD  ها وجود ندارد. از آنجا که بسیاری از هارد SSD  ها از حافظه نوع MLC NAND Flash Memory  استفاده می کنند و این نوع حافظه قابلیت بازنویسی اطلاعات در موقعیت خود را ندارد و تنها اطلاعات را در بلاک جدید نوشته یا روی اطلاعات دیگر بازنویسی میکند و قابلیت Overwrite  ندارد، در صورت استفاده از یک نرم افزار برای رمزنگاری اطلاعات، پس از رمزنگاری، اطلاعات اولیه همچنان قابل دسترسی هستند. بنابراین پس از رمزنگاری باید با استفاده از نرم افزار یا قابلیت کنترلر هارد SSD  اطلاعات اولیه را به صورتی امن از بین ببرید. در صورتی که نیاز مبرم به رمزنگاری امن اطلاعات دارید، حتما هارد SSD  با قابلیت Secure Erase  خریداری کنید .

عیب دیگر هارد SSD قیمت بالای آن است که در حدود 10 برابر گرانتر از هارد دیسک متناظر در ظرفیت های رایج است.

مقایسه هارد SSD  و هارد معمولی هارد        HDD

هارد دیسکهای معمولی برای سالهای طولانی یکه تاز حافظه های حجیم قابل خواندن و نوشتن غیر فرار بوده اند. اما با حضور نسل جدید هارد SSD  ها رفته رفته نقش هارد دیسکهای معمولی کم رنگ تر میشود. در حال حاضر تنها مزیت هارد دیسکهای معمولی نسبت به هارد SSD  قیمت کمتر آنهاست که روند نزولی قیمت حافظه های NAND  این مزیت را نیز از آنها خواهد گرفت . هارد SSD  ها از نظر سرعت، توانایی حفاظت از اطلاعات، مصرف انرژی، اندازه و سایر معیارهای اصلی از هارد دیسکهای معمولی بهترند. همچنین هاردSSD  ها به علت نداشتن اجزای متحرک، کاملا ساکت و بی صدا هستند .

در نهایت بهترین انتخاب، با توجه به نیاز شما مشخص میشود، اگه سرعت برای شما بیشترین اهمیت را دارد، SSD گزینه مناسب است اما اگه ظرفیت زیاد به ازای هزینه کم می خواهید، هنوز هارد دیسک های معمولی بهترین گزینه هستند .

امکان استفاده همزمان از هارد SSD و هارد دیسک های معمولی نیز یک راهکار هوشمندانه است. میتوانید برای اجرای سیستم عامل و نرم افزارها و بازی ها از هارد SSD  استفاده کنید و در کنار آن از یک هارد دیسک با ظرفیت بالا برای آرشیو موسیقی و تصاویر و ویدئوهای خود کمک بگیرید .

اکنون شما اطلاعات خوبی درباره‌ی هارد SSD کسب کرده‌اید و می‌دانید که این دیسک‌ها ابزاری مفید برای افزایش سرعت و کارایی سیستم هستند. بسیاری از کامپیوترها مدت‌هاست که از این نوع از حافظه‌های ذخیره سازی استفاده کرده و مزایای آن را به خوبی لمس کرده‌اند، به طوری که دیگر تمایلی به عقب‌گرد و رجوع به دیسک‌های سخت سنتی ندارند. علی‌رغم اینکه هارد SSD هزینه‌ی تهیه بالا و محدودیت‌های خاص خود را دارد، با این وجود سرمایه‌گذاری بسیار خوبی برای ارتقای سیستم رایانه‌ای شما به حساب می‌آید .

ایسوس سنتر ؛ واحد پشتیبانی و خدمات پس از فروش
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا

 • کاربر مهمان
 • شنبه 31 اردیبهشت 1401 - 00:02
 • 0
 • 0
یک هارد اس اس دی برای لب تاب ایسوس می خوام.
 • مدیر سایت
 • یکشنبه 01 خرداد 1401 - 09:03
 • 0
 • 0

سلام و ادب
دوست من با شماره تلفن بخش فروش تماس بگیرین تا راهنمایی تون کنند. 0513708 داخلی 111 

پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...