ثبت سفارش
تعداد
عنوان

درایو نوری (ODD)

راهنمای خرید درایو نوری (ODD)

درایوهای نوری که دیسکهای دایره ای مختلفی مانند سی دی – مینی سی دی – دی وی دی – مینی دی وی دی و همچنین دی وی دی های دو لایه وهمچنین در موارد جدید تری در تکنولوژی از دیسکهای بلوری (Blue-ray )  را شامل میشوند برای انتقال داده از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر مورد استفاده قرار میگیرند و تقریبا همه آنها را میشناسند و تا حدود زیادی با آنها آشنایی دارند حتی کسانیکه شاید به هیچ عنوان با کامپیوتر آشنایی ندارند نیز از درایو اپتیکال در ضبط ماشین خود استفاده میکنند و تا حدودی با آن آشنایی دارند .

دیسک گردان نوری یا درایو نوری به انگلیسی Optical disk drive ، دستگاهی است که از آن برای خواندن و نوشتن یا پاک کردن اطلاعات از دیسک های نوری استفاده می شود .

امروزه درایو نوری به جزء جدا ناشدنی کامپیوترها، دستگاه های پخش خانگی (DVD Player)و دستگاه های پخش اتومبیل تبدیل گشته‌اند .

    انواع درایو نوری

1- درایو نوری فقط با قابلیت خواندن DVD-ROM Drive و  CD-ROM Drive

این درایو نوری که نخست نوع CD-ROM آن به بازار آمد، فقط می تواند اطلاعات روی دیسک را بخوانند و نمی‌توانند روی آن بنویسند .

2- درایو نوری با قابلیت ضبط اطلاعات CD-Recorder و DVD-Recorder  

این نوع درایو نوری علاوه برخواندن اطلاعات، می توانند روی نوع خاصی از دیسک CD-R و DVD-R فقط یک بار، اطلاعات را ضبط کنند .

3- درایو نوری با قابلیت نوشتن مجدد CD-ReWriter و DVD-ReWriter

این درایو نوری علاوه برخواندن اطلاعات، می نوانند روی نوع خاصی از دیسک CD-RW ، DVD-RW و DVD-RAM ، به دفعات اطلاعات ضبط کنند. یعنی، می توانند اطلاعات ضبط شده روی این دیسک ها را پاک کرده و مجدداً روی آن بنویسند .

4- درایو نوری  HD DVD

این درایو نوری علاوه بر پشتیبانی از سی دی و دی وی دی، از دیسک های اچ‌دی دی‌وی‌دی نیز پشتیبانی می کنند .

5- درایو نوری بلو-ری

این درایو نوری علاوه بر پشتیبانی از سی دی و دی وی دی، از دیسک های بلو-ری نیز پشتیبانی می کنند .

مشخصات درایو نوری

همه ی درایو های نوری از سه قسمت اصلی تشکیل می شوند :

موتور گرداننده ی دیسک: این موتور در مرکز دیسک قرار گرفته و آن را می چرخاند .

مجموعه ی اپتیک: این مجموعه خود از مجموعه ی حرکت دهنده ی اپتیک و خود اپتیک تشکیل می شود. مجموعه ی حرکت دهنده ی اپتیک نیز از دو قسمت ریل اپتیک و موتور حرکت دهنده ی اپتیک که به وسیله ی یک چرخ‌دنده ی حلزونی به اپتیک متصل است، تشکیل می شود .

برد مرکزی: این برد وظیفه ی پردازش اطلاعات خوانده شده از روی دیسک و تبدیل آن ها به زبان ماشین (صفر و یک) و تحویل آن ها را از طریق رابط (معمولاً IDE ، SATA و یا SAS ) به مادربرد رایانه بر عهده دارد. وظیفه ی دیگر آن برق رسانی و مدیریت دو قسمت دیگر است.

ایسوس سنتر ؛ واحد پشتیبانی و خدمات پس از فروش
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین