ثبت سفارش
تعداد
عنوان


درایو نوری (ODD)

امروزه از وسايل مختلفي براي ذخيره و نقل و انتقال اطلاعات استفاده مي شود که برای انتقال داده از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر مورد استفاده قرار می گیرند و تقریبا همه آن ها را می شناسند و تا حدود زیادی با آن ها آشنایی دارند حتی کسانیکه شاید به هیچ عنوان با کامپیوتر آشنایی ندارند نیز از درایو نوری (ODD) در ضبط ماشین خود استفاده می کنند و تا حدودی با آن آشنایی دارند .

از مهم ترين ابزار های ذخیره سازی مي توان به حافظه های SSD، هارد ديسک ها، کارت های حافظه، فلش مموری ها و ... اشاره کرد اما يکي از قديمی ترين و متداول ترين راه هاي ذخيره و انتقال اطلاعات استفاده از ديسک هاي نوري می باشد. درایو نوری (ODD) به انگلیسیOptical disk drive ، دستگاهی است که برای خواندن یا نوشتن یا پاک کردن اطلاعات روی دیسک ها از جمله: سی دی ها، مینی سی دی ها، دی وی دی ها، مینی دی وی دی ها، دی وی دی های دو لایه و همچنین در تکنولوژی جدیدتر دیسک های Blu-Ray استفاده می شوند.

درایو نوری (ODD) در محصولات مصرفی مانند رایانه های رومیزی، رایانه های همراه / لپ تاپ، کنسول های بازی ویدیویی، پخش کننده های سی دی، پخش کننده های دی وی دی / ضبط کننده ها و پخش کننده های دی وی دی Blu-Ray استفاده می شود. معمولا در محیط های حرفه ای نیز از درایوهای نوار مغناطیسی استفاده می شود.

امروزه درایو نوری (ODD) به جزء جدا ناشدنی کامپیوترها، دستگاه های پخش خانگی (DVD Player) و دستگاه های پخش اتومبیل تبدیل گشته‌ است.

راهنمای خرید درایو نوری (ODD)

در ادامه به راهنمای خرید، بررسی انواع درایو نوری (ODD) و انواع دیسک نوری می پردازیم:

الف- انواع درایو نوری (ODD) از نظر ساختار

درایو نوری Optical Disk Drive به نوع کلی درایو نوری اینترنال و اکسترنال تقسیم بندی می شود.

1- درايو نوري اينترنال چیست: درایو نوری اینترنال ( داخلی ) درون لپ تاپ ها و يا کيس رايانه ها نصب می شوند و به طور کلی قیمت درایو نوری های اینترنال نسبت به مدل های اکسترنال از قیمت کمتری برخوردارند.

2- درایو نوری اکسترنال چیست: اين نوع درایو نوری (ODD)، مانند هارددیسک اکسترنال، به صورت جدا از رايانه یا لپ تاپ مورد استفاده قرار مي گيرد که به وسيله پورت USB و ... به رايانه و یا لپ تاپ شما متصل مي شود. قیمت درایو نوری اکسترنال عموما در بازر بیشتر از درایو نوری های اینترنال است.

ب- انواع درایو نوری با قابلیت های مختلف

1- درایو نوری (ODD) فقط با قابلیت خواندن DVD-ROM Drive و CD-ROM Drive

لوح فشرده يا Compact Disc و دی وی دی يا Digital Versatile Dis نوع پيشرفته تر ديسک هاي فشرده، قديمي ترين درایو نوری (ODD) هستند که فقط می توانند اطلاعات روی دیسک نوری را بخوانند و نمی‌توانند روی آن بنویسند.

2- درایو نوری (ODD) با قابلیت ضبط اطلاعات CD-Recorder و DVD-Recorder  

این نوع از درایو نوری (ODD) علاوه برخواندن اطلاعات، می توانند روی نوع خاصی از دیسک CD-R و DVD-R فقط برای یک بار، اطلاعات را ضبط کنند.

3- درایو نوری (ODD) با قابلیت نوشتن مجدد CD-ReWriter و DVD-ReWriter

این درایو نوری (ODD) علاوه برخواندن اطلاعات، می توانند روی نوع خاصی از دیسکCD-RW ، DVD-RW و DVD-RAM اطلاعات را ضبط کنند. یعنی می توانند اطلاعات ضبط شده روی این دیسک ها را پاک کرده و مجدداً روی آن بنویسند. 

4- درایو نوری  HD DVD

این درایو نوری High-Definition/Density DVD با وضوح و تراکم بالا برای ذخیره داده‌ های رایانه‌ای یا ویدیو اچ‌دی به کار می‌رود.این درایونوری علاوه بر پشتیبانی از سی دی و دی وی دی، از دیسک های اچ‌دی دی‌وی‌دی نیز پشتیبانی می کند. 

5- درایو نوری بلو-ری (Blu Ray)

درایو نوری Blu Ray از نوع پيشرفته ديسک هاي نوري هستند که داری ظرفيت بسيار بالاتري نسبت به درایوهای نوری دیگر می باشد و علاوه بر پشتیبانی از سی دی و دی وی دی، از دیسک های بلو-ری نیز پشتیبانی می کنند.

مشخصات درایو نوری (ODD)

مولفه‌های درایو نوری (ODD) از بخش‌های مختلفی تشکیل شده ‌است که قادر به خواندن داده از دیسک نوری هستند. همه درایو های نوری از سه قسمت اصلی تشکیل می شوند:

موتور گرداننده دیسک: این موتور در مرکز دیسک قرار گرفته و هد نوری را به جلو و عقب از مرکز دیسک سی‌دی تا انتهای بیرونی دیسک حرکت می‌دهد و باعث چرخش می شود.

مجموعه اپتیک: این مجموعه خود از مجموعه حرکت دهنده سنسور نوری تشکیل می شود. مجموعه حرکت دهنده اپتیک نیز از دو قسمت ریل اپتیک و موتور حرکت دهنده اپتیک که به وسیله یک چرخ‌دنده حلزونی به اپتیک متصل است، تشکیل می شود.

برد مرکزی: این برد وظیفه پردازش اطلاعات خوانده شده از روی دیسک و تبدیل آن ها به زبان ماشین (صفر و یک) و تحویل آن ها را از طریق رابط (معمولاًIDE ، SATA و یا SAS ) به مادربرد رایانه بر عهده دارد. وظیفه دیگر آن برق رسانی و مدیریت دو قسمت دیگر است.

جمع بندی

چندین سال از ورود دیسک های نوری مانند CD و DVD ها می گذرد اما هنوز استفاده از این وسیله در بازارهای خانگی و عمومی مشاهده می شود و کاربری های خاص خود را دارد. با توجه به نوع کاربری و بررسی راهنمای خرید درایو نوری Optical Disk Drive بیان شده در این متن می توانید اطلاعات مفیدی قبل از خرید درایو نوری کسب کنید. علاوه بر این با توجه به اثر گذاری عوامل مختلف بر روی قيمت درایو نوری (ODD) مانند: نوع درايو، فرمت هاي پشتيباني شده، اتصالات، سرعت، شرکت سازنده و ... و مشاهده لیست قیمت درایو نوری در سایت ایسوس سنتر می توانید قیمت جدیدترین و پرفروش ترین مدل های درایو نوری از جمله قیمت دی وی دی رایتر اینترنال ایسوس، قیمت دی وی دی رایتر اکسترنال ایسوس، قیمت دی وی دی رایتر ایسوس و ... را مشاهده کنید و خرید خود را انجام دهید. در پایان امیدواریم از مطلب آموزشی درایو نوری (ODD) بهره برده باشید.

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا

پرسش و پاسخ و ارسال نظرات
پیغام:
کد مقابل را وارد کنید ...