مقایسه کن حذف همه
051-37661669
3:7   پنج شنبه 02 آذر 1396
دسترسی سریع
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه

راهنمای خرید درایو نوری (ODD)

درایوهای نوری که دیسکهای دایره ای مختلفی مانند سی دی – مینی سی دی – دی وی دی – مینی دی وی دی و همچنین دی وی دی های دو لایه وهمچنین در موارد جدید تری در تکنولوژی از دیسکهای بلوری (Blue-ray )  را شامل میشوند برای انتقال داده از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر مورد استفاده قرار میگیرند و تقریبا همه آنها را میشناسند و تا حدود زیادی با آنها آشنایی دارند حتی کسانیکه شاید به هیچ عنوان با کامپیوتر آشنایی ندارند نیز از درایو اپتیکال در ضبط ماشین خود استفاده میکنند و تا حدودی با آن آشنایی دارند .

دیسک گردان نوری یا درایو نوری به انگلیسی Optical disk drive ، دستگاهی است که از آن برای خواندن و نوشتن یا پاک کردن اطلاعات از دیسک های نوری استفاده می شود .

امروزه درایو نوری به جزء جدا ناشدنی کامپیوترها، دستگاه های پخش خانگی (DVD Player)و دستگاه های پخش اتومبیل تبدیل گشته‌اند .

    انواع درایو نوری

1- درایو نوری فقط با قابلیت خواندن DVD-ROM Drive و  CD-ROM Drive

این درایو نوری که نخست نوع CD-ROM آن به بازار آمد، فقط می تواند اطلاعات روی دیسک را بخوانند و نمی‌توانند روی آن بنویسند .

2- درایو نوری با قابلیت ضبط اطلاعات CD-Recorder و DVD-Recorder  

این نوع درایو نوری علاوه برخواندن اطلاعات، می توانند روی نوع خاصی از دیسک CD-R و DVD-R فقط یک بار، اطلاعات را ضبط کنند .

3- درایو نوری با قابلیت نوشتن مجدد CD-ReWriter و DVD-ReWriter

این درایو نوری علاوه برخواندن اطلاعات، می نوانند روی نوع خاصی از دیسک CD-RW ، DVD-RW و DVD-RAM ، به دفعات اطلاعات ضبط کنند. یعنی، می توانند اطلاعات ضبط شده روی این دیسک ها را پاک کرده و مجدداً روی آن بنویسند .

4- درایو نوری  HD DVD

این درایو نوری علاوه بر پشتیبانی از سی دی و دی وی دی، از دیسک های اچ‌دی دی‌وی‌دی نیز پشتیبانی می کنند .

5- درایو نوری بلو-ری

این درایو نوری علاوه بر پشتیبانی از سی دی و دی وی دی، از دیسک های بلو-ری نیز پشتیبانی می کنند .

مشخصات درایو نوری

همه ی درایو های نوری از سه قسمت اصلی تشکیل می شوند :

موتور گرداننده ی دیسک: این موتور در مرکز دیسک قرار گرفته و آن را می چرخاند .

مجموعه ی اپتیک: این مجموعه خود از مجموعه ی حرکت دهنده ی اپتیک و خود اپتیک تشکیل می شود. مجموعه ی حرکت دهنده ی اپتیک نیز از دو قسمت ریل اپتیک و موتور حرکت دهنده ی اپتیک که به وسیله ی یک چرخ‌دنده ی حلزونی به اپتیک متصل است، تشکیل می شود .

برد مرکزی: این برد وظیفه ی پردازش اطلاعات خوانده شده از روی دیسک و تبدیل آن ها به زبان ماشین (صفر و یک) و تحویل آن ها را از طریق رابط (معمولاً IDE ، SATA و یا SAS ) به مادربرد رایانه بر عهده دارد. وظیفه ی دیگر آن برق رسانی و مدیریت دو قسمت دیگر است.

ایسوس سنتر ؛ واحد پشتیبانی و خدمات پس از فروش