ثبت سفارش
تعداد
عنوان

موس

راهنمای خرید موس

موس ، وسیله‌ای کوچک است که فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و حدود 24 سال است که کاربران کامپیوتر از ماوس استفاده می‌کنند. در سیستم‌های اولیه نیازی به ماوس احساس نمی‌شد چون کامپیوتر های آن زمان بیشتر شبیه دستگاه‌های تایپ بودند و اطلاعات از طرقی دیگر وارد ‌آنها می‌شد. بعدها از مدادهای نوری به عنوان یک دستگاه اشاره‌ای استفاده شد. به تدریج دستگاه‌هایی مشابه در این خصوص رایج شدند. امروزه موس جایگاه ویژه‌ای در دنیای کامپیوتر و لپ تاپ دارد، زیرا که با کمک این وسیله استفاده از سیستم کامپیوتر به راحتی انجام می‌شود. این وسیله دو دکمه دارد و با کابل به لپ تاپ یا کامپیوتر متصل می‌شود، البته دکمه سوم یا وسط در بعضی موس‌ها وجود دارد که اسکرول نامیده می‌شود که باعث راحتی و کاهش حرکت دست در هنگام گردش در وب می‌شود. موس می‌تواند کلیک کند، بچرخد، تشخیص دهد و اطلاعات مورد نیاز را برای رایانه ارسال کند . شاید باور نکنید که یک موس خوب چقدر می تواند کار روزانه شما را راحت تر کند. به همین خاطر سعی داریم در این مطلب به صورت مختصر شما را در خرید یک موس متناسب با نیازتان راهنمایی کنیم . با ایسوس سنتر همراه باشید .

کاربرد موس

مهم‌ترین هدف موس، تبدیل حرکت دست به سیگنال‌هایی است که لپ تاپ می‌تواند آنها را تشخیص دهد و از آنها استفاده کند. در حقیقت موس حرکات دست ما را برای کامپیوتر یا لپ تاپ ترجمه می‌کند. موس به صورت مکانیکی حرکت می‌کند و یک سیستم نوری تعداد پالس‌های نوری را می‌شمارد. موس‌های معمولی یک‌ گوی چرخان دارند که زمانی که ماوس حرکت می‌کند این گوی می‌چرخد. این گوی، آهنی یا سربی است که روی آن یک لایه پلاستیکی با اصطکاک بالا پوشیده شده است. این گوی با حرکت روی سطح، دو چرخ را به چرخش در می‌آورد که یکی حرکت در راستای افقی و دیگری عمودی را کشف می‌کنند و هر کدام به یک حسگر مربوط می‌شوند که آن حسگرها حرکت این دو چرخ را به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌کنند. این حسگرها نوعی حسگر مادون قرمز هستند که با یک  encoder در رابطه هستند. با رشد فناوری‌های زیاد در زمینه‌های مربوط به موس، ماوس‌های نوری مطرح شدند .

موس‌های نوری در هر محل صافی قابل استفاده هستند و همچنین یک LED قرمز رنگ درون آنها وجود دارد که موجب می‌شود نور درون یک حسگر CMOS بتابد. این ماوس‌های نوری نسبت به موس‌های معمولی دوام بیشتری دارند و احتمال خرابی در آنها کمتر است زیرا که گرد و غبار و آلودگی‌های اطراف داخل سیستم نمی‌شود و همچنین دقت بالاتری نسبت به موس‌های معمولی دارند و در هر سطحی حرکت می‌کنند و نیازی به موس پد هم ندارند. ماوس‌ها در اندازه‌های متفاوت هستند که امروزه معمولا موس‌های لپ تاپ را بسیار کوچک‌تر می‌سازند .

موس ها براساس شکل قرارگیری در دست به سه مدل تقسیم می‌شوند. انواع موس عبارتند از:

موس کف دستی

 این موس ساختار باریک و درازی داشته و از نوک انگشتان تا کف دست کاربر، به صورت کامل روی بدنه آن قرار می‌گیرد. به این ترتیب کاربران برای جابجایی ماوس از کف دستشان استفاده می‌کنند. قدرت دست آنها باعث می‌گردد سرعت حرکت موس بیشتر باشد و در مقابل دقت عملکرد کمتر می‌شود. به همین دلیل این موس برای کاربران بازی‌هایی که در لپ تاپ است، انتخاب خوبی نخواهد بود، اما برای کاربران دچار مچ‌درد، کاملا راحت می باشد .

موس چنگکی

طراحی این موس به گونه‌ای است که کف دست عقب قرار می‌گیرد و انگشتان روی کلیدهای جلو مانند چنگک خم می‌گردند. این حالت باعث می‌شود انگشتان شست و کوچک هم برای حرکت دادن ماوس به کار بیایند. به این ترتیب دقت کاربران برای حرکت دادن آن بیشتر می‌گردد. این نوع موس از مدل کف‌دستی بزرگ تر می‌باشد، راحتی کمتری دارد، اما دقت عمل آن بیشتر است. به همین دلیل معمولا برای اغلب کاربران از بازیخورها گرفته تا کاربران عادی انتخاب مناسبی می‌باشد .

موس‌های نوک انگشتی

 این نوع موس ،برخلاف موس کف دستی، طراحی کوچک و ظریفی دارد و به این دلیل دست کاربران در حالت استراحت روی آن قرار نمی‌گیرد اما دقت حرکت آن بالاست. این ماوس برای مبتلایان به نشانگان مچ درد توصیه نمی‌گردد، اما گیمرها با خیال راحت می توانند آن را خریداری کنند.

 

موس ها به دو دسته موس با سیم و موس بی سیم تقسیم می شوند که موس های باسیم به دو گروه سیم ثابت و سیم جمع شونده تقسیم می شوند .

موس های با سیم ثابت و موس های با سیم جمع شونده

موس های با سیم ثابت متداول ترین موس ها نزد کاربران هستند. بدون شک این موس ها معرف حضورتان هستند در این موس ها باید دست همواره ثابت بماند در نتیجه باعث خستگی عضلات دست می شود .

موس های با سیم جمع شونده این موس ها مخصوص کسانی است که با لپ تاپ کار می کنند و همیشه به دنبال وسایلی هستند که در حجم و فضا صرفه جویی کنند و حمل و نقل راحت تری برایشان داشته باشد .

موس های بی سیم

ماوس‌های بی سیم، آزادی عمل بیشتری به کاربران می‌دهند و به نسبت راحت‌تر هستند. به همین علت این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده اند اما گاهی به دلیل تاخیرهای ثانیه‌ای در اجرای فرمان‌ها، مورد انتقاد کاربرانی مانند بازی‌خورها قرار می‌گیرند. از طرفی بی‌سیم‌ها به باتری و شارژ نیاز دارند که برای کاربران محدودیت ایجاد می‌نمایند. موس های بی سیم به دو دسته تقسیم می شوند : موس های بلوتوث و موس های بر پایه امواج رادیویی. که هر کدام اشاره به نوع فناوری بی سیم آنها دارد. مزیت موس های بی سیم این است که هیچ سیمی میز کار شما را شلوغ نمی کند .میان ماوس های بی سیم، آنهایی که با فرکانس رادیویی کار می‌کنند سرعت بیشتر و تاخیر کمتری نسبت به بلوتوثی‌ها دارند. البته این نوع موس ها با یک گیرنده USB کار و به این دلیل یکی از پورت‌های کامپیوتر یا لپ تاپ را اشغال می‌نمایند. ماوس‌های بلوتوثی انتخاب کاربران حرفه ای و البته نسبتا کمیاب هستند .

این موس با توجه به حرکات دست و مچ دست کار می کند .این نحوه کار کردن AirMouse نیاز به ثابت نگه داشتن دست را از بین می برد و باعث میشود به طور پویا تری از دست خود استفاده کنید.

قیمت ماوس کامپیوتر و لپ تاپ بسته به نوع آن متفاوت است. نگاهی به لیست قیمت ماوس در ایسوس سنتر نیز داشته باشید.

ایسوس سنتر ؛ واحد پشتیبانی و خدمات پس از فروش
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین