ثبت سفارش
تعداد
عنوان

پردازنده (CPU)

راهنمای خرید پردازنده سی پی یو  CPU

پردازنده جزو مهمترین سخت‌افزار هر دستگاه دیجیتالی است و به همین دلیل نحوه انتخاب آن اهمیت زیادی دارد .مهندسی ساخت یا Engineering یک پردازنده ، مهمترین عامل در تعیین کارایی یک پردازنده به خصوص است. در واقع مشخص کننده خصوصیات کلی یک گروه از سی پی یو ها است .در ذیل نکات و فاکتورهای مهم در تهیه یک سی پی یو را که باید مدنظر قرار دهید ذکر کردیم با ایسوس سنتر همراه شوید .

فرکانس کاری  پردازنده

یکی از مواردی که می‌توان کارایی سی پی یو را براساس آن حدس زد، فرکانس کاری سی پی یو است که بر حسب گیگاهرتز اعلام می‌شود. در پردازنده‌های مختلف، متفاوت بودن فرکانس کاری دلیلی بر بالاتر بودن کارایی یک پردازنده نیست و تنها زمانی می‌توان از فرکانس کاری به عنوان عاملی برای مقایسه استفاده کرد که دو پردازنده از نظر ساختاری کاملاً مشابه باشند. براي نمونه، در دو پردازنده Phenom II X4 910 و Phenom II X4 945 که فرکانس بالای مدل 945، دلیل برتری آن است .

میزان فرکانس در نرم‌افزار‌های مختلف تأثیرات متفاوتی نیز دارد. با افزایش فرکانس کاری در نرم‌افزار‌هایی که متأثر از فرکانس کاری هستند، کارایی نهایی نیز افزایش می‌یابد. بعضی از سی پی یو ها دارای ضریب باز هستند که به معنی توانایی افزایش فرکانس آن‌ها با تغییر ضریب پردازنده است .

تعداد هسته‌های کاری پردازنده

تقریباً تمام پردازنده‌های امروزی چند‌هسته‌ای هستند. یعنی داخل سی پی یو ها دو یا چند هسته پردازشی وجود دارد که با هم کار پردازش را انجام داده و کارایی نهایی سیستم را بالا می‌برند. برای کارهای معمولی و روزمره یک پردازنده دوهسته‌ای مناسب است. بازی‌ها نیز با یک سی پی یو دوهسته‌ای راضی می‌شوند اما برای اجرای کاملاً روان بازی‌ها یا انجام پردازش‌های سنگین سه‌بعدی توصیه می‌کنیم به سراغ مدل‌های چهارهسته‌ای و شش‌هسته‌ای بروید .

گاهی اوقات ممکن است یک سی پی یو دوهسته‌ای اینتل در ویندوز به صورت چهارهسته‌ای نمایش داده‌شود. این مسئله به وجود فناوري Hyper threading در این پردازنده‌ها مربوط می‌شود که براساس آن، هر هسته فیزیکی پردازنده در هر زمان، پردازش روی دو رشته اطلاعات را بر عهده بگیرد. این ویژگی در نرم‌افزارهایی که به تعداد هسته‌های پردازشی وابسته هستند، تأثیر بسزایی دارد .

Turbo Boost و Turbo Core

این دو فناوری به ترتیب توسط اینتل و AMD معرفی شده‌اند و روش کار آن‌ها بسیار شبیه يکديگر است. این دو فناوری، در زمانی که تعداد معينی از هسته‌های پردازنده موردنیاز است، هسته‌های بیکار را غیرفعال کرده و در عوض فرکانس کاری هسته‌های فعال را بالا می‌برند تا کارایی نهایی افزایش یابد. میزان افزایش فرکانس پردازنده تا جايي صورت می‌گیرد که توان مصرفی آن از حد مجاز بالاتر نرود .

حافظه نهان پردازنده

سی پی یو یکی از سریع‌ترین قطعات در سیستم به شمار می‌آید. پس برای آن‌که گلوگاه‌های این قطعه پرسرعت به حداقل برسد، حافظه بسیار پرسرعتی به نام Cache برای پردازنده در نظر گرفته شده تا بتواند محتوای موردنیاز پردازنده را با سرعتی بسیار بالا برایش فراهم کند. برای پردازنده چند مرحله حافظه Cache در نظر گرفته شده‌است.                L1 Cache  اولین سطح است که حجم بسیار کمی داشته و در عین حال سریع‌ترین نیز است. حافظه L2 Cache حجم بیشتری دارد و در پردازنده‌های امروزی هر هسته پردازنده، مقداری حافظه L2 Cache مخصوص به خود دارد. حافظه L3 Cache  نیز تنها در بعضی از پردازنده‌ها دیده می‌شود و اغلب توسط تمامی هسته‌ها قابل دسترسی و استفاده است .

پردازنده‌گرافیکی مجتمع

تا پیش از عرضه پردازنده‌های Sandy Bridge ،این چیپ‌ست‌های مادربورد‌ها بودند که گاهی اوقات به پردازنده‌گرافیکی مجتمع مجهز می‌شدند.حالاپردازنده‌های Sandy bridge دارای پردازنده‌گرافیکی مجتمع هستند که البته برای پردازش بازی‌های سه‌بعدی حرفه‌ای قدرت کافی ندارند اما برای انجام کار‌های روزمره و تماشای فیلم‌های Full HD کاملاً مناسب هستند. به یاد داشته‌باشید، برای استفاده از پردازنده‌گرافیکی مجتمع باید مادربوردی تهیه کنید که دارای خروجی تصویر باشد .

ایسوس سنتر ؛ واحد پشتیبانی و خدمات پس از فروش
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین