ثبت سفارش
تعداد
عنوان

کارت گرافیک

راهنمای خرید کارت گرافیک VGA))

مقدمه

کارت گرافیک (Video Graphics Array ) ومخفف VGA یک استاندارد برای نمایش تصویر کامپیوتر به صورت آنالوگ است، که نخست در سال ۱۹۸۷ توسط IBM به بازار آمد. بعد از پردازنده و مادربرد ، کارت گرافيک يکي از مهم ترين قطعات سخت افزاری کامپیوتر می باشد، کارت گرافیک دارای مدل های متفاوت با پتانسيل های مختلف می باشد. با توجه به امکانات کارت گرافيک ، کاربران قادر به استفاده از بازی های کامپیوتری پيشرفته ، مشاهده فیلم و انجام عملیات حرفه ای نظير ضبط و ويرايش فیلم ، می باشند. اگر می خواهید یک کارت گرافیک مناسب برای سیستم خود خریداری کنید باید با این قطعه سخت افزاری آشنایی کامل داشته باشید و اکثر مدل های کارت گرافیک را بشناسید. ما در این مطلب ضمن آشنا کردن شما با VGA یا کارت گرافیک و نحوه ی عملکرد آن ، کارت گرافیک مناسب با نیاز شما را نیز توضیح می دهیم .

ساختار کارت گرافیک

مانند ساختار کلی کامپیوتر، کارت گرافیک نیز از یک پردازشگر و یک Ram تشکیل می شود . به علاوه یک Bios که نوعی حافظه است که اطلاعات و تنظیمات کارت گرافیک را در خود نگاه می دارد. پردازشگر کارت گرافیک با پردازشگر کامپیوتر کمی تفاوت دارد . کارت گرافیک دارای برنامه ریزی مخصوصی است که چگونگی پردازش اطلاعات جزو آن است ، و Ram کارت گرافیک وظیفه ذخیره اطلاعات هر تصویر پردازش شده را بر عهده دارد . این نوع Ram بسیار سریع کار می کند و با دو درگاه به کارت گرافیک متصل می شود.

کارت گرافیک از طریق مادربرد با CPU ارتباط دارد و برق خود را نیز از مادربرد می گیرد ولی کارت گرافیک هایی که قابلیت های پردازش بالاتری دارند مستقیما به منبع تأمین برق متصل می شود. براي اينكه بتوان در کامپیوتر ، تصويرهاي مربوط به داده ها و اطلاعات را مشاهده نمود بايد ارتباطي بين مادربرد و نمايشگر برقرار شود ، به همين دليل كارت گرافيك در يكي از شكاف هاي مادربرد قرار مي گيرد وبا يك كابل به مادربرد متصل شده و نمایش اطلاعات را کنترل می کند .

به طور کلی یك كارت گرافیک پیشرفته، یك برد مدار چاپی به همراه حافظه و یك پردازنده اختصاصی است . پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز گرافیكی ، طراحی شده است . اكثر پردازنده ها دارای دستورات اختصاصی بوده كه به كمك آنها می توان عملیات گرافیك را انجام داد. كارت گرافیک دارای اسامی متفاوتی نظیر : كارت ویدئو ، برد ویدئو ، برد نمایش ویدئوئی ، برد گرافیک ، آداپتور گرافیک و آداپتور ویدئو است .

 نحوه ی عملکرد کارت گرافیک

به طور کلی یک پردازشگر و برنامه‌ای که تصاویر را از نظر نرم افزاری ، تشکیل می‌دهد؛ اطلاعات را به کارت گرافیک می‌فرستد. برای تشکیل تصاویر سه بعدی کارت گرافیک، همانند یک عروسک ساز عمل می‌کند. ابتدا طرحی کلی از تصویر ایجاد می‌کند و سپس شروع به پر کردن فضای تصویر می‌کند. این کار شامل حجم دهی، نور پردازی و سایه دادن به تصاویر می‌باشد. برای تشکیل تصاویر پویا یک بازی کامپیوتری ابتدایی، کارت گرافیک این عملیات را 60بار در ثانیه تکرار می‌کند. بنابراین وجود کارت گرافیک برای بازی امری مهم است.

مقدار حافظه‌ی RAM کارت گرافیک

حافظه کارت گرافیک در بیشتر موارد کار حافظه کامپیوتر شما را انجام می‌دهد، اما آن به چیپ گرافیک در روش‌های ویژه کمک می‌کند. حافظه کارت گرافیک داده‌ها و رنگ هر پیکسل در یک عکس را تعیین و نگهداری می‌کند . برای ذخیره سازی تصویر و سپس ارسال آن به مانیتور از حافظه استفاه می شود. این نوع حافظه از نوع سرعت بالا می‌باشد که امکان ادرس دهی مستقیم از طریق CPU در آن وجود نارد. اطلاعاتی که برای نمایش از طرفCPU به کارت گرافیک ارسال می‌شود به داخل این حافظه منتقل می شود. هر چه سرعت و حجم این حافظه بیشتر شود مقدار تفکیک پذیری (رزولوشن) و تعداد رنگ قابل نمایش توسط کارت گرافیک بیشتر خواهد شد.

 

انواع حافظه کارت گرافیک حافظه DRAM از نوع خازنی که امکان خواندن و نوشتن همزمان در آن وجود ندارد. در کارت هایی که از این نوع حافظه استفاده می کنند. امکان تنظیم‌های بالای گرافیکی وجود ندارد. از این نوع حافظه در کارت گرافیکی ارزان قیمت استفاده می شود. حافظه VRAM این نوع حافظه از انوع حافظه دوگذرگاهی است لذا در این نوع حافظه امکان انجام عمل نوسازی و تجدید اطلاعات گرافیکی وجود دارد. مهمترین خصوصیات این نوع حافظه‌ها این است که امکان خواندن و نوشتن همزمان اطلاعات در آن وجود دارد. نمونه‌های پیشرفته این نوع حافظه WRAM می‌باشد که دارای پهنای باند و راندمان بیشتری نسبت به VRAM دارد.

مقدار حافظه کارت گرافیک معمولاً اثر کمی دارد و خیلی مهم نیست ، البته بیشتر کاربران بدون توجه به نتایج تست‌ها حاضر هستند که پول بیشتری بابت خرید کارت گرافیک که حافظه‌ی بیشتری دارد بپردازند، این تصور کاملاً اشتباه است. در بیشتر تست‌ها، عملکرد ۲ گیگابایت رم نسبت به ۱ گیگابایت رم، کمتر از ۳ درصد فرق می‌کند. لذا خرید کارت گرافیک دارای حافظه‌ی بیشتر توصیه نمی‌شود. اگر وضوح تصویر بالا و جزییات بهتر را انتظار دارید، نیازمند یک کارت گرافیکی هستید ، که ظرفیت رم آن هم مناسب باشد .

تعداد و فرکانس Shider کارت گرافیک

محاسبات مربوط به نورپردازی، سایه، حرکات آب و اجسام، ذرات غبار و … توسط واحدی به نام   Shider یا سایه زن صورت می‌گیرد، در واقع هر قدر Shider کارت گرافیک شما بالاتر باشد سرعت پردازش آن نیز بالا است .در واقع  فرکانس Shider وسرعت  پردازش نیز در کارایی کارت گرافیک شما موثر است .

خنک سازی ‌کارت گرافیک

در کارت گرافیک دو نوع خنک ‌سازی غیرفعال   Passive و  فعالActive   وجود دارد که در حالت غیرفعال Passive ، فن وجود ندارد اما در حالت فعال، فن و احتمالاً لوله‌های حرارتی وجود دارد. خنک‌کاری خوب و صدای کم برای کارکرد درازمدت و خصوصاً بالا بردن اورکلاک کارت گرافیک بسیار مهم است.

سرعت حافظه RAM

سرعت RAM نیز به طور مستقیم با پهنای باند متناسب است. اما اگر پهنای باند دو برابر شود، سرعت اجرای بازی یا نرم افزار کمی بیشتر می‌شود، بنابراین این عامل تا حدی در کارت گرافیک تاثیرگذار است ولی تعیین کننده نیست .

تناسب فضای کیس با کارت گرافیک

فضای داخل کیس های کوچک مناسب کارت های گرافیک کوچک است و کیس هایی با فضای بیشتر می توانند کارت های گرافیک بزرگ تر را پشتیبانی کنند. رعایت این نکات به این خاطر است که گرما در فضای داخل کیس عنصر مهمی در نگهداری از کارت گرافیک است. گرمای تولید شده در کیس می تواند به کارت گرافیک صدمه بزند .

مقایسه لیست قیمت کارت گرافیک

میدانیم که بخاطر تفاوت در حجم کارت گرافیک ها قیمت های متفاوتی را می بینیم، به طور مثال می دانیم که قیمت کارت گرافیک 4 گیگ از قیمت کارت گرافیک 2 گیگ بیشتر خواهد بود و یا هردو کارت گرافیک amd و geforce که برای بازی مناسب هستند و کارت گرافیک geforce که قدرت کافی برای ویرایش فیلم و عکس دارند از نظر قیمت متفاوت است و پیشنهاد می شود برای خرید مقایسه ای بین قیمت کارت گرافیک amd و قیمت کارت گرافیک geforce کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

در پایان لازم است حتما به  برند و گارانتی معتبر کارت گرافیک توجه کنید .

 امیدواریم مطالب فوق شما را در خرید کارت کارت گرافیک مناسب با نیازتان راهنمایی کرده باشد .
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین